Nedir: En fazla 90 gün alınabilen kısa süreli (C tipi) Schengen vize türüdür.

Kaç günlük alınabilir: En fazla 3 ay almak mümkündür. Fakat bu ilk başvuruda en fazla 1 ay olarak verilir.

Nereye Başvurulur: Resmi kurum olan vize başvuru merkezlerinden, üstelik bizim sitemizden yapabilirsiniz.

Almanya Erasmus Vize Başvurusu

Almanya’da Erasmus öğrenci değişim programı ile eğitim görecek olan kişiler Almanya ulusal vize başvurusunda bulunmalıdır. Bu vizenin başvurusu yapılırken pasaport, tam vukuatlı nüfus kaydı, eğitim boyunca ödemelerin nasıl yapılacağı, eğitim boyunca konaklamanın nerede sağlanacağı belgeleri, vize başvuru formu ve dilekçesi, öğrenci belgesi, transkript, rezervasyonlar ve iki adet biometrik fotoğraf evraklar arasına eklenmelidir.

Almanya Vatandaşı Nasıl Olunur

Almanya vatandaşı olmak isteyen kişilerin öncelikle en az 5 yıl Almanya’da yaşıyor olması gerekir. Evlilik yoluyla vatandaş olacak olan kişiler 5 yıl (özel durumlarda bu süre 3 yıla indirilebiliyor.) Almanya içerisinde yaşaması ve kişi ile evli olması gerekir. Çalışma yoluyla vatandaş olmak isteyen kişilerin ise 8 yıl boyunca doğru vize ile Almanya’da ikamet ediyor olması gerekir. Bu süre bazı vize türleri için 7 yıl olarak belirlenmiştir.

Erasmus Almanya Vize

Almanya’da Erasmus yapacak olan kişiler Almanya Konsolosluğu’na d tipi eğitim vizesi için başvuruda bulunmalıdır. Bu vize kişilere 90 günden 1 yıla kadar verilir. Öğrenciler bu vize türü ile Almanya’da oturum hakkına sahip olur. Vize başvurusu sırasında ise en önemli evraklar öğrenci belgesi, transkript, eğitim boyunca ödemelerin ve konaklamaların nasıl sağlanacağı belgeleridir. Bu evrakların tesliminin ardından konsolosluk değerlendirme sonucunda kişiye vize verecektir.

Almanya Vize Fiyatları 2021

Almanya vize fiyatları 80 Euro olarak belirlenmiştir. Bu tutar 12 yaşından büyük olan herkes için geçerlidir. 12 yaşından küçük bireyler için ise belirlenmiş tutar 40 Euro’dur. 0 – 6 yaş arasından ise herhangi bir harç ücreti alınmaz. Ancak vize başvurusunda bulunan herkes 40 Euro hizmet bedelini ödemek zorundadır. Bu ücret tek seferde ödenir ve vize sonucuna bağlı olarak ücret geri ödemesi gibi bir durum bulunmaz.

Almanya Aile Birleşimi Gerekli Evraklar

Almanya aile birleşimi için evraklar iki ayrı şekildedir. Bunun için öncelikle Türkiye’de bulunan eşin kendi evraklarını bir araya getirmesi gerekir. Bu evraklar; başvuru formu, geçerli niteliklerdeki pasaport, 2 adet vesikalık fotoğraf, uluslararası evlenme kayıt örneği, nüfus cüzdanı fotokopisi ve tem vukuatlı nüfus kayıt örneğidir. Bu evrakların yanında Almanya’da bulunan eş için gerekli evrakların da sunulması gerekir. Almanya’daki eşin ikametgah belgesi, sağlık sigortası, maaş bordrosu, varsa önceki evliliklerinin bitmesine ve çocuklarına ilişkin belgeler şeklindedir. Ayrıca Türkiye’de bulunan eşin geçerli bir sınava girerek en azından A1 seviyesinde Almanca dilini bildiğini kanıtlaması gerekir.