Vize İstemeyen Ülkeler 2022 Güncel Liste

Vize İstemeyen Ülkeler 2022 Güncel Liste 1 – Vize Istemeyen Ulkeler 2022 Guncel Liste

Türkiye’den yurtdışı seyahati yapmak isteyen kişilerin pek çok ülkeden vize alması gerekmektedir. Bu ülkelerin geneli özellikle Avrupa ülkeleridir diyebiliriz. Eğer bir yeşil pasaport sahibi değilseniz, umuma mahsus bordo pasaportunuz varsa o zaman Avrupa ülkelerinin geneline vize almadan seyahat edemeyeceğinizi belirtmek isteriz.

Ancak ülkeden ülkeye göre değişen vize işlemleri, çığ gibi büyüyen vize evrakları ve her sene artan vize harç bedelleri düşünüldüğünde artık çoğu kişi vizesiz seyahat edilebilecek ülkeleri tercih etmektedir. Bu bağlamda vize istemeyen ülkeler 2022 güncel liste içerisine dahil olan devletler de merak edilmektedir. Bu ülkelerden bazıları aşağıdaki maddelerde güncel hali ile verilmiştir:

 • Azerbaycan
 • Gürcistan
 • Moldova
 • Ukrayna
 • KKTC
 • Güney Kore
 • Şili
 • Peru
 • Makedonya
 • Jamaika
 • Japonya
 • Barbados
 • Fildişi Sahili
 • Karadağ
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Kosova

Türkiye Hangi Ülkelere Vizesiz Girebiliyor?

Yukarıda belirttiğimiz üzere Türkiye pek çok ülkeye vizesiz olarak giriş gerçekleştirebilmekte. Ancak bunun için çoğu ülke vize talep etmese de, geçerliliği bulunan bir pasaport istemektedir. Tabi bunun yanı sıra pasaport da talep etmeyen ve yalnızca kimlik kartı ile giriş yapılabilen ülkeler de bulunmaktadır. Bu yüzden seyahat etmek istenen ülkeler için bu seyahat gerçekleştirilmeden önce şartlarının ne olduğu araştırılmalıdır.

Bu bağlamda Türkiye hangi ülkelere vizesiz girebiliyor sorusunun yanıtı, aslında yukarıdaki başlık dahilinde güncel bir şekilde verilmiştir.

Türkiye Şimdiye Kadar Kaç Ülkeye Vizesiz Gidebilir?

Vize istemeyen ülkeler 2022 güncel liste kapsamında merak edilen devletlerin isimleri yukarıda verilmiştir. Bu bağlamda vize istemeyen ülkelere dair merak edilen pek çok şey bulunmaktadır. Bu sorulardan biri de, vize istemeyen ülkelerde kaç gün kalınabildiğidir. Sorunun cevabının ülkelerin belirlediği kurallara göre değiştiğini söylemek mümkün, bu yüzden de kesin bir cevap verilmesi doğru olmayacaktır.

Peki, Türkiye şimdiye kadar kaç ülkeye vizesiz gidebilir? Bu soru için kapıda vize uygulaması, pasaport ile gidilen- vize istemeyen ülkeler ve yalnızca kimlik ile gidilebilen ülkelerin de dahil olduğu liste dahilinde yaklaşık 111 ülkeni yer aldığını söyleyebiliriz. Ayrıca yeşil pasaporta sahip ola Türk vatandaşları, bu 111 ülkeye ek olarak 67 farklı ülkeye de vizesiz olarak seyahat edebilmektedir.

Türkiye Hangi Ülkeye Vize Uygulamıyor?

Vize uygulamalarının başlaması ile birlikte ülkeler, sınırlarına giriş durumu söz konusu olan farklı milletten insanlardan zorunlu olarak vize talebinde bulunmaktadırlar. Ancak zaman içerisinde bazı devletler kendi aralarında vize muafiyeti anlaşmasına vararak bu durumu değiştirmiş ve kısa süreli seyahatlerde vize şartının zorunlu olmasını ortadan kaldırmışlardır. Peki, bu bağlamda Türkiye hangi ülkeye vize uygulamıyor sorusunun yanıtı nedir?

Türkiye; KKTC, Gürcistan, İtalya, Fransa, Belçika, Azerbaycan, Güney Kore, Japonya, Brezilya, Jamaika, Makedonya, Arjantin gibi pek çok ülkeye vize uygulamamaktadır.

Öğrenci Pasaportu İle Nerelere Gidilebilir?

Vize istemeyen ülkeler 2022 güncel liste içerisinde yer alan devletleri üst kısımda belirtmiştik. Buna ek olarak öğrenci pasaportu ile ilgili olan sorular da fazlasıyla merak edilmektedir. Bilindiği üzere öğrenci pasaportları, vize harç bedellerini ortadan kaldıran pasaport türleridir. Bunun yanı sıra da umuma mahsus pasaporttan hiçbir farkı yoktur. Bu yüzden öğrenci pasaportu ile nerelere gidilebilir sorusunun yanıtı için cevap, vize alınan her ülkeye gidilebilir olacaktır.

Rus Pasaport İle Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilebilir?

Vize istemeyen ülkeler 2022 güncel liste içerisinde yer alan devletlerden sonra merak edilen bir konu da Rus pasaportlarıdır. Rus pasaportu ile hangi ülkelere vizesiz gidilebilir sorusunun cevabı için bu pasaporta sahip olan kişilerin yaklaşık olarak 119 ülkeye vize almadan seyahat edebileceğini belirtebiliriz. Bu ülkeler arasında Ukrayna, Belarus, Kazakistan gibi ülkeler de yer almaktadır.

Azerbaycan vizesi başvuru işlemleri için tıklayınız; https://www.eraytur.com/azerbaycan-vizesi-basvuru-merkezleri/

Rusya Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Evet, bu ülkeye yapılacak seyahatler dahilinde Türk vatandaşların vize almaları gerekmektedir.

Rusya İle Türkiye Arasındaki Vize Kalktı mı?

Hayır, Rusya ile Türkiye arasındaki vize uygulaması halen devam etmektedir. Ancak resmî  pasaport hamili kişilerin, kısa süreli seyahatleri dahilinde vize almalarına gerek yoktur.

Öğrenci Pasaportu Alabilmek İçin Yaş Sınırı Var mı?

Evet, öğrenci pasaportu alabilmek için devlet tarafından belirlenen yaş sınırı aralığı 25′ tir. 25 yaşını dolduran kişiler öğrencilikleri devam etse de öğrenci pasaportu alamazlar.

Yorum Yap

Call Now ButtonAcil Vize