Yeşil Pasaport Vize İstemeyen Ülkeler 2022

Yeşil Pasaport Vize İstemeyen Ülkeler 2022 1 – Yesil Pasaport Vize Istemeyen Ulkeler 2022

Bilindiği üzere yeşil pasaport sayesinde bu pasaporta sahip olan kişiler; kısa süreli seyahatleri dahilinde pek çok ülkeye vize almadan seyahat edebilmektedirler. Memuriyet görevinde bulunan kişiler ve bu kişilerin aileleri için verilen yeşil pasaport sayesinde pek çok Avrupa ülkesine vizesiz seyahat edilebilmektedir.

Bu durumda yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesi de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu pasaporta sahip olan kişiler, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülkeye vizesiz seyahat edebilmektedirler. Bu bağlamda yeşil pasaport vize istemeyen ülkeler 2022 yılı için listede yer alan ülkelerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Hollanda
 • Danimarka
 • Belçika
 • Bulgaristan
 • Çek Cumhuriyeti
 • Rusya
 • İsveç
 • İspanya
 • İtalya
 • Romanya
 • Norveç
 • Yunanistan
 • Fas
 • Mısır
 • Ürdün
 • İsviçre

Yeşil Pasaport İle Hangi Ülkelere Gidilemez?

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesinin merak edildiği kadar bu pasaport grubuna vize politikası uygulayan ülkeler de merak edilmektedir. Yeşil pasaport sahipleri her ne kadar pek çok ülkeye kısa süreli seyahatler dahilinde vize almadan giriş yapabilseler de, bazı ülkeler için bu pasaport grubu hamili kişilerin de vize almaları şarttır. Peki, yeşil pasaport ile hangi ülkelere gidilemez?

Yeşil pasaport sahiplerinden de vize talep eden ülkeler arasında; İngiltere, Almanya, Kanada, ABD Angola, Avustralya, Burundi, Afganistan, Ermenistan, Gana, Kıbrıs Rum Kesimi, İrlanda, Kongo, Kuzey Kore, Meksika, Nepal, Tayvan, Yeni Zelanda gibi devletler yer almaktadır.

Yeşil Pasaportta Vize Gerekli mi?

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesinin merak edilmesi gibi bu pasaport grubuna dair öğrenilmek istenen daha pek çok konu bulunmaktadır. Bu konulardan ilki de yeşil pasaporta vize gerekli mi sorusu ile başlamaktadır diyebiliriz.

Yeşil pasaporta vize gerekli mi sorusunun yanıtı değişkendir. Pek çok Avrupa ülkesine vizesiz giriş yapabilen bu pasaport hamili kişiler bazı devletlerin vize politikası gereğince vize almak durumundadırlar. Bu yüzden bu sorunun yanıtının gidilecek olan ülkeye göre farklılık göstereceğini söyleyebiliriz.

Hangi Ülkeler Yeşil Pasaporta Vize İstiyor?

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesi yukarıda belirttiğimiz gibiydi. Buna ek olarak bu pasaport grubu için hangi ülkeler yeşil pasaporta vize istiyor sorusunun yanıtı da gündemde olan konular arasındadır diyebiliriz. Ancak bu sorunun cevabı da yeşil pasaport ile hangi ülkelere girilemez sorunun yanıtı ile aynıdır.

Dolayısıyla, yeşil pasaporta vize isteyen ülkelerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz; ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Meksika, Afganistan, Ermenistan, Avustralya, Kıbrıs Rum Kesimi, Angola, Nepal, Yeni Zelanda, Tayvan.

Yeşil Pasaportta Hangi Ülkelere Vizesiz Gidebilirim?

Yeşil pasaport, umuma mahsus pasaport grubundan farklı olarak resmî pasaport olarak adlandırılan grup içerisine dahil bir pasaport çeşididir. Bu yüzden de yalnızca kadrolu olan ya da bu görevden emekliye ayrılmış memurlara verilebilmektedir. Ayrıca yeşil pasaport sahibi olan memurların aileleri için de yine yeşil pasaport verilmektedir. Bu pasaport ile pek çok ülkeye kısa süreli seyahatler dahilinde vizesiz seyahat edilebilmektedir. Bu bağlamda yeşil pasaportta hangi ülkelere vizesiz gidebilirim sorusunun yanıtı için; İtalya, İspanya, Fransa, Danimarka, Belçika, Bulgaristan, Litvanya, Finlandiya gibi bazı ülkeleri sayabiliriz.

Yeşil Pasaport İle Yurtdışında Kaç Gün Kalınır?

Yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler 2022 yılı listesinden sonra merak edilen diğer bir soru da bu pasaport ile hangi ülkede ne kadar kalınabileceğidir. Bu bağlamda yeşil pasaport ile yurtdışında kaç gün kalınır sorusunun yanıtı için verilecek yanıt aslında değişken olacaktır. Çünkü özellikle bazı Avrupa ülkelerinde ( İtalya, Fransa, İspanya vs. )180 gün içerisinde 90 gün kalabilme imkanı varken farklı ülkelerde bu süre 30 gün ile sınırlanabilmektedir.

Dubai Yeşil Pasaporta Vize İstiyor mu?

Hayır, bu ülkeye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları için yeşil pasaporta vize talep edilmediğini söyleyebiliriz.

Dubai Bordo Pasaporta Vize İstiyor mu?

Evet, bu ülkeye seyahat edecek umuma mahsus bordo pasaport hamili Türk vatandaşlarının vize alması şarttır.

Yeşil Pasaport İle Belçika’da Ne Kadar Kalabilirim?

Yeşil pasaport hamili Türk vatandaşları bu ülkede 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde kalabilirler.

Yorum Yap

Call Now ButtonAcil Vize