Almanya 2023 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

almanya vize ücret bilgisi

Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlar Almanya seyahatlerinde Schengen vizesi olan pasaporta sahip olmaması halinde vize başvurusunda bulunmak zorundadır.

Pasaportlarında geçerli çok girişli Schengen vizesi olması halinde başvuru yapmalarına gerek yoktur. Aynı zamanda hususi, hizmet ve diplomatik pasaporta sahip olan Türk vatandaşları aynı yıl içerisinde 90 gün süresini ihlal etmemek şartı ile vizesiz giriş yapabilir.

Vize Başvurusunda Bölge Ayırımı

Almanya vize işlemleri için kolaylık sağlamak adına konsolosluk vize başvuru merkezlerinin yetkilendirmektedir.

Konsolosun yetki bölgesi ayırımı bulunmasından dolayı yapılacak olan başvurular resmi ikamet adresinin bulunduğu şehre bakan konsolosluk aracılığı ile yapılmalıdır. İkamet bölgesi dışında kalan başvuru merkezinden işlem yapmak isteyenler bunun için ayrıca ek ücret ödemek zorundadır.

Başvuru Değerlendirme Süresi

Almanya vize işlemlerinde planlanan seyahat tarihinden en fazla 6 ay önce başvuruların gerçekleştirilmesi gerekir, değerlendirilme süresi 15 gündür. Ancak dönemsel yoğunluk ya da resmi tatil günleri ile birlikte ek evrak talebi göz önüne alındığında süre uzayabilir.

Vize başvuru formu ve diğer tüm evraklar için detaylı bilgiye almanyakonsoloslugu.gen.tr adresinden ulaşanlar mevcut listeyi eksiksiz hazırlamalıdır.

almanya-vize-ucret-bilgi

Almanya vize ücretleri Konsolosluk Harcı ve vize başvuru merkezi hizmet bedelinden oluşmaktadır.

 

Vize Ücretleri 2023

Vize için istenen evraklar meslek grubu ve amacına göre farklılık göstermektedir, başvurunun hangi tip vize türüne göre yapılacağı belirlenmelidir. Daha sonra ilgili alanda bulunan evraklara ek olarak sponsor olacak 1. derece yakın akrabaların tüm gelir belgelerinin de sunulması gerekir.

Talep edilen her evrakın tamamlanması zorunludur.  Almanya vizesi 2023 yılında konsolosluk tarafından belirlenen vize ücreti 80 Euro olarak açıklanmaktadır aynı zamanda başvurular için vize işlemleri esnasında dosyayı kabul eden vize başvuru merkezine 27 Euro ödeme yapılmalıdır. 0 ile 12 yaş arasındaki çocuklar yapılan başvurularda vize harcından muaftır.

Başvuruda Nelere Dikkat Edilmeli?

Almanya vize başvurularında dikkat edilmesi gereken konular arasında şunlar sıralanır;

  • Almanya’ya giriş yapılacak olan sınır kapısında üzerinde geçerli vize bulunan pasaport sunulmalıdır.
  • Sınır polisi tarafından talep edilen evraklar hazır bulundurulmalıdır.
  • Konaklama rezervasyon belgeleri ile gidiş dönüş uçak bileti kolay ulaşılabilecek yerde bulundurulmalıdır.
  • Ticari ya da aile ziyareti amacıyla ülkeye seyahat edenlerin yanında onaylı ve kaşeli davet mektubu olmalıdır.
  • Seyahat süresince yapılan masrafların karşılanacağına destekleyen evraklar hazır olmalıdır.
  • Tüm Schengen ülkeleri için zorunlu olan 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası poliçesi olmalıdır.
  • Aynı şartlar Almanya D tipi vizeye sahip olanlar için de geçerlidir.
  • Ülke içi güvenlik kontrollerinde ulusal uzun süreli D tipi vize sahibi olanların ülkede bulunma sebebini destekleyici belgeleri ibraz etmesi gerekir.

Eksiksiz Ve Güçlendirilmiş Başvuru Dosyası

Türkiye’de bulunan Almanya dış temsilciliklerine yapılan vize başvuruları için Almanya konsolosluk randevu sistemi aktiftir. Ulusal vize kategorilerine başvuru yapabilmek için iDATA elçilik ve konsolosluk ofislerinden randevu sıra numarası alınmalıdır.

Vize danışmanlık hizmetleri veren aracı kurumlar ile eksiksiz ve güçlendirilmiş bir başvuru dosyası hazırlanarak hızlı ve güvenli şekilde nice başvurusunun tamamlanması sağlanır. Evraklarda eksiklik olması ya da hatalı başvuru yapılması halinde Almanya konsolosluğu tarafından yapılan vize başvurusuna olumsuz cevap verilir.

Almanya Ankara Büyükelçiliği sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Almanya 2023 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu S.S.S

Almanya Vize Fiyatları Nedir?

Kısa süreli Almanya vize fiyatları zaman içinde güncellenmektedir. 80 Euro Almanya konsolosluğu harç ücretinin yanında 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenir.

Almanya Konsolosluk Randevusu Nasıl Alınır?

Uzun süreli Almanya vize işlemlerinde Alman konsolosluklarından şahsen randevu alınmalıdır. Randevular yetkili vize başvuru merkezi aracılığıyla, İnternet ve telefon üzerinden alınabilir.

Almanya Vize İşlemleri Nelerdir?

Kısa süreli Almanya vizeleri için yetkili vize başvuru merkezinden, uzun süreli Almanya vize işlemleri için Almanya konsolosluklarından bizzat randevu alınmalıdır. Vize Başvuru Ücreti ödenmeli ve vize türüne göre istenen evraklar tam ve hatasız bir şekilde hazırlanmalıdır.

Almanya Büyükelçiliği İnternet Sitesi

Almanya vize ücret bilgisi