Almanya Vatandaşlık İşlemleri

almanya vatandaşlık işlemleri

Almanya’da yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin, Alman vatandaşı olabilmesi için çeşitli kurallar söz konusudur. Alman vatandaşlığa geçiş işlemleri yasalarla belirtilmektedir. Almanya Vatandaşlık işlemleri hakkında sizi bilgilendiriyoruz.

Anne ve babasından birisi Alman olan bir kişi, doğuştan itibaren Alman vatandaşı olmaya hak kazanır. Almanya’da doğan çocuklar da eğer anne babası yasal olarak 8 yıldır Almanya’da ikamet ediyorsa Alman vatandaşı sayılmaktadır. Yine aynı şekilde anne baba 3 yıldır süresiz oturma iznine sahipse yine doğacak olan çocuk Alman vatandaşı olacaktır.

Kişinin Almanya vatandaşı olabilmesi için en az 8 yıldır Almanya’da ikamet etmesi gereklidir. Ayrıca vatandaşlık başvurusu yapıldığı andan itibaren, oturma iznine sahip olması gereklidir.

Almanya Vatandaşlık Kriterleri

Almanya vatandaşlık işlemlerine geçmeden önce uyulması gereken bazı kriterler vardır. Bu kriterler aşağıdaki gibidir

 • Almanya yasalarına bağlı olunan belgeyi imzalamak ve anayasaya aykırı faaliyetlerde bulunmamak
 • Yeterli seviyede Almanca biliyor olmak. Bunu ispatlamak için okul ve kurs sertifikaları gereklidir.
 • Almanya’da yasal olarak 8 yıl yaşamış olmak
 • Almanya’nın hukuku ve toplum yapısı hakkında bilgi sahibi olmak
 • Geçimini sosyal yardım olmadan devam ettirebiliyor olmak
 • Başvuru yapıldığında yasal bir oturma iznine sahip olmak
 • Almanya’ya temelli olarak yerleşmiş olmak
 • Sabıka kaydı bulunmamak.
 • Kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayabiliyor olmak

Eş ve Çocuklar için Almanya Vatandaşlık işlemleri

Başvuruda bulunan kişinin eşi ve reşit olmayan çocukları herhangi bir şart aranmaksızın Alman vatandaşlığına geçebilmektedirler. Dilekçe verildikten sonra vatandaşlık işlemleri başlayacaktır.

Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır

Dilekçe Almanya vatandaşlık işlemleri için ilk aşamadır. Vatandaşlık almak isteyen 16 yaşından büyük herkes, şahsen dilekçe vermelidir. Dilekçe ile beraber şu evraklar istenmektedir

 • Doğum belgesi
 • Son 3 ayda alınan maaş belgeleri
 • Kişi işsiz ise işsizlik yardımı aldığına dair belge
 • Pasaport ve pasaportunda bulunan kayıtların birer sayfa fotokopisi
 • Evlenme cüzdanı ve kayıtlı sayfaların fotokopisi
 • Boşanma gerçekleşmişse işleme dair mahkeme kararı
 • Almanca bilgisini kanıtlayan diploma
 • Çocukların okul karneleri (varsa)
almanya-vatandaslik-bilgisi
Almanya vatandaşlığı alabilmek için oturum izni ve çalışma izni bulunmalı, belli şartlar taşınmalıdır.
 •  

Almanya Vatandaşlık Vizesi Soruları

Almanya Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Almanya’da yaşama hayali olanların cevabını bilmesi gereken bir sorudur. 8 yıl yasal olarak Almanya’da yaşamalıdır. Almanca dil bilgisine sahip olmalı. Almanya hakkında siyasal, temel bilgileri bilmelidir. Herhangi bir sabıkası bulunmamalıdır. Bu şartları taşırsanız başvuru yapabilirsiniz.

Almanya Çifte Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Çifte vatandaş olmak isteyenlerin öğrenmesi gerekli olan bilgilerdir. Almanya’da doğmuş olmak veya 21 yaşına kadar son 8 yıl Almanya’da yaşamış olmak veya 6 yıl Almanya’da eğitim almış çocukların çifte vatandaş olma hakları vardır.

Evlenerek Alman Vatandaşı Nasıl Olunur?

Alman sevgilisi olanların merak edeceği bir sorudur. Öncelikle Almanca bilmeli ve bir meslek bilgisine sahip olmalısınız. Almanya’da çalışma izniniz olmalı ve evliliğinizin en az iki yıl sürmesi şartlarını taşımanız halinde başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu soru Almanya’da yaşama hayali olanların cevabını bilmesi gereken bir sorudur. Eğer ki bazı şartları taşırsanız ve 16 yaşınızın üstündeyseniz. Almanya’ya vatandaşlık için başvuru yapmanız mümkündür. Bu şartlar işe sahip olmak, Alman kültürünü bilmek gibi Almanya’da işinize yarayacak şartlardır.

Türkiye’de Alman Vatandaşı Olarak Ne Kadar Kalınabilir?

Bu soru Alman vatandaşı olup Türkiye’ye gelecekler için kritik bir bilgidir. Vizenin verdiği imkân, her altı ayda 90 günü geçemez. Türkiye’de 180 gün içinde kalış süresi bütün ülkeler için 90 günü geçemez. Aynı kural geçerlidir.

Evlenerek Alman Vatandaşı Nasıl Olunur?

Alman sevgilisi olanların merak edeceği bir sorudur. Öncelikle Almanca bilmeli ve bir meslek bilgisine sahip olmalısınız. Almanya’da çalışma izniniz olmalı ve evliliğinizin en az iki yıl sürmesi şartlarını taşımanız halinde başvuruda bulunabilirsiniz.

Almanya Çifte Vatandaşlık

ABD ve İngiltere gibi ülkelerde çifte vatandaşlık kuşaklar boyu sürerken Almanya’da çifte vatandaşlık kazanmış kişinin çocukları bu haktan yararlanamaz. Almanya’da doğmuş kişiler Alman vatandaşı sayılır ve aynı anda diğer bir ülkenin vatandaşı olamazlar.

Almanya Vatandaşlığı Kaç Yılda Alınır?

16 yaşını doldurmuş bir yabancı kişi Alman vatandaşı olabilmek için Almanya’da en az 8 yıl oturmuş olmalıdır. Vatandaşlık başvurusu yapıldığında oturma izni devam etmelidir. Vatandaşlık başvurusunda bulunan kişi yeterli derecede Almanca bilmelidir.

Daha fazla bilgiye Almanya Büyükelçiliği sitesinden ulaşabilirsiniz.

Almanya vizeleri hakkında bilgi alınız.