Almanya Transit Vize 1 – ERAYTUR.COM

Almanya Transit Vize

Almanya transit vizesi bilgisi

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının nakliye sebebiyle Almanya’ya giriş yapması ve Almanya’da birkaç gün konaklaması için vizeye ihtiyacı yoktur. Alınacak olan bir izin yeterlidir. Ancak Almanya’ya giderken (kara yoluyla) transit olarak geçilmesi gereken ülkeler mevcuttur. İşte bu nedenle Schengen vizesi almak gerekmektedir. Schengen vizesi, ilk giriş yapılacak olan ülkeden alınmalıdır. Almanya bu konuda Macaristan ve Slovenya gibi ülkelerle anlaşma yapmıştır. Bu nedenle Macaristan ve Slovenya’ya vekaleten Alman hükümeti tarafından transit vize verilebilmektedir.
Almanya transit vize sahibi olmak için bazı evraklar gereklidir. Almanya transit vize başvurusunda bulunurken belgelerin ibraz edilmesi şarttır.

Transit Vize Başvurusu İçin İstenilen Belgeler

 1. Pasaport

Gerekli olan ilk evrak pasaporttur. Bu pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gereklidir. Gerekli bilgilerin girilebilmesi için ise mutlak suretle iki sayfasının boş olması gereklidir. Yine pasaportun herhangi bir şekilde yıpranmamış olması da istenilenler arasındadır.

 1. Vize Başvuru Formu

Başvuracak kişinin bilgilerini ve seyahat sebepleri gibi bilgiler içeren vize başvuru formu da istenilen evraklar arasındadır. Bu belgede en önemli nokta, verilen bilgilerin diğer tüm bilgilerle uyuşmasıdır. Çelişki içeren bilgiler, vize başvurusunun iptal olmasına neden olabilir. Yine bu başvuru formunun ıslak imzalı olması şarttır.

 1. Biometrik Fotoğraf

Vize başvurusu için iki adet biometrik fotoğraf gereklidir. Bu fotoğraflar 3.5×4.5 cm boyutlarında olmalı ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

 1. Seyahat Belgesi

Seyahatin amacını ve seyahat süresinin ne kadar olacağını gösteren belgedir.

 1. Sağlık Belgesi

Schengen ülkelerine giriş yapacak kişinin sağlık sigorta belgesi.

 1. Vize Fotokopileri

Son üç yıl içerisinde alınmış olan vizelerin fotokopileri.

 1. Vize Harcı

Vize alabilmek için yatırılan bedel.

 1. SGK Giriş ve Hizmet Dökümü

www.sgk.gov.tr sitesinden alınacak hizmet dökümü belgesi.

 1. Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti

 2. C2 Belgesi

 3. Nakliye şirketinin şoför listesi

Almanya transit vize, aktarma gerçekleştirilecek olan yurtdışı ziyaretlerinde kullanılan geçici vize türüdür. Seyahat esnasında 3. bir ülkeye geçecek olan kişilerden istenen bu vize türü, aktarmanın yapılacağı ülke tarafından istenmektedir. Vize başvurusundan önce net olarak seyahat rotası belirlenmelidir. Belirlenen rotalar da başvuru dosyasında yer almalı ve buna göre vize başvuru işlemleri başlatılmalıdır.

Almanya Transit Vize Çeşitleri

Bu vize tipi kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.

 1. Almanya Transit Vize: C tipi grubunda yer almaktadır.
 2. Almanya Havaalanı Transit Vize: A tipi vize grubunda yer almaktadır.

Almanya Transit Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Seyahatten en az 30 gün önce vize başvuru işlemlerini başlatmanız gerekmektedir. Aksi durumda vize ile seyahat tarihleri uyuşmayabilir.

almanya-transit-vize

Almanya’dan transit geçiş yapacak kişiler Almanya Transit vizesi almak için vize başvuru merkezlerine başvuru yapabilir.

 

Almanya Transit Vize Gerektirmeyen Durumlar

Bazı özel durumlarda kişilerden transit vize istenmemektedir.

 • Andorra, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino ve ABD ülkelerinde oturum iznine sahip kişiler bu vizeden muaftır.
 • Avrupa Birliği vatandaşı olması nedeniyle serbest seyahat hakkına sahip akrabası olan kişilerden Almanya transit vize istenmemektedir.
 • Kişi Schengen vizesi ya da Schengen oturma iznine sahip ise bu vize türünden muaftır.
 • Almanya da ikametgahı bulunan vatandaşlardan Almanya bu vizeyi istememektedir.
 • Resmi ve diplomatik bir pasaporta sahip olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu vizeden muaftırlar.

Almanya Transit Vize İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport
  Pasaportlar son 10 içinde çıkarılmış olmalıdır. Bu tarihten eski olan pasaportlar kabul görmemektedir. Aynı zamanda seyahat süresinden sonra 3 ay geçerliliğini koruyan pasaportlar olması zorunludur. Yapılacak olan seyahat öncesi de en az 2 sayfasının boş olması gereklidir.
 • Biometrik Fotoğraf
  3,5×4,5 ölçülerinde arka fonu beyaz olan 2 adet ve güncel bir fotoğraf talep edilmektedir. Fotoğrafın daha önce vize başvurusunda kullanılmış olmaması gerekmektedir. Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.
 • Vize Başvuru Formu
  Almanya transit vize
  başvuru formuna Almanya Konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden ya da konsolosluk tarafından yetkilendirmiş kurumlardan ulaşabilirsiniz. Formda yer alan soruları net ve doğru bir şekilde cevaplandırmanız gerekmektedir. Almanya vize başvurusu sunulan evrakları destekleyen ve ıslak imzalı bir form sunulmalıdır.
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Seyahat ile Bilgi Veren Belge
  Seyahat amacını detaylı ve net bir şekilde anlatılmalıdır. Transit vize için özel olarak gidilecek rotaların da sunulması gerekmektedir.
 • SGK Hizmet Dökümü
 • Diğer Belgeler

C2 belgesi, sürücü belgesi, kayıtlı ise ticaret odası kayıt sureti, nakliye şirketi şoförler listesi, Türkiye’de çalışmakta olunan firmadan yazı ve Almanya’da bulunan firmanın adres bilgileri ile yapılacak işe dair yazı da vize başvurusunu yapan kişinin durumuna göre başvuru dosyasında talep edilen belgelerdir.

Almanya Transit Vize S.S.S

Almanya Transit Vize Nasıl Alınır?

Almanya transit vize alabilmek için seyahat güzergâhı ve ayrıntıları belirlenerek Almanya Konsolosluğu’na başvuru yapmak gerekir. Seyahatinizden en az 30 gün önce transit vize işlemleri için vize başvuru merkezlerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Almanya Havaalanı Transit Vizesi Gerekir mi?

Schengen vizeniz olması durumunda ya da diplomatik veya hususi pasaportunuz bulunuyorsa Almanya transit vize almanıza gerek yoktur. Almanya‘nın Köln/Bonn, Duesseldorf, Frankfurt/Main, Hamburg, Münih havalimanlarında uluslararası transit noktalarında bekleyebilmek için transit vizeye gerek yoktur.

Almanya Transit Vize İçin Nereye Başvurulur?

C Tipi vize türü olan Almanya transit vize başvuruları seyahati gerçekleştirecek kişi tarafından Almanya Konsolosluğuna yapılmalıdır. Konsolosluk tarafından istenen belgeler eksiksiz bir şekilde sunulmalıdır. Aksi takdirde vize işlemleri direkt olarak reddedilecektir. Vize başvurusunun reddedilme durumunda ise yapılan tüm evrakların tekrar gözden geçirilmesi ve eksiklerin giderilmesi gerekecektir. Aynı zamanda yatırılan vize ücreti de tekrar yatırılmaktadır.

Almanya Büyükelçiliği sitesini ziyaret ediniz.

Almanya vize türleri hakkında bilgi alınız.