Almanya Vizesi Sonuçlanma Süresi 2022

Almanya Vizesi Sonuçlanma Süresi 2022

Almanya Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Evraklar başvuru sahiplerinden alındıktan sonra vize merkezi yetkilileri tarafından Konsolosluk yetkililerine iletilir. Sonrasında nihai kararı alacak olan tek yetkili kurumun Almaya Konsolosluğu olduğu unutulmamalıdır.

Bu sebeple Konsolosluğun resmi tatil ya da yoğunluk dönemlerinde vize başvuruları daha geç sonuçlanabilir. Ortalama 10 gün içinde sonuçlanması beklenen Almanya turistik vize başvurusu en geç 21 gün içerisinde açıklanacaktır. Bahsedilen süre zarflarına tatil günlerinin dahil olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Başvurulan vize kategorisinin başvuruların sonuçlanma süresinde bir etmen olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Sözgelimi, uzun vadeli izinler yani ulusal vizeler direkt olarak Konsolosluğa yapılır olmasına karşın daha uzun süreli ve daha kapsamlı bir değerlendirme gerektirmektedirler.

Görüldüğü gibi dikkat gerektiren bir konu olan vize başvurusu tüm evrakların doğruluğunu ve başvuranın özenini gerektirmektedir. Böylesi hassas bir konuda istenen tüm prosedürlerin yerine getirildiğinden emin olunmalıdır. Bu amaçla vize center yetkililerinin yönlendirmelerini takip etmek ve destek kapsamında verinle hizmetlerden yararlanmak, ret risklerini minimuma indirmede en etkili çözümdür.

Konsolosluğun sizden ek belge talep etmesi de Almanya vize başvuru sonuçları açıklanma süresini etkileyen bir diğer etmendir. Bu gibi istisna durumlarda sizin belgeyi temin etmeniz, postalamanız ve yetkililerin değerlendirmeye alması ekstra süre anlamına gelecektir. Yine de bunun bir ret nedeni olmadığı ve sonucun yine olumlu sonuçlanma ihtimalinin korunduğu unutulmadan Almanya vize başvurusu için istenen evraklar aynı özenle teslim edilmelidir.

Alman Konsolosluğu Pasaport Yenileme

Alman Konsolosluğu bünyesinde pasaport yenileme işlemlerinin yapılabilmesi için ilk olarak kesinlikle randevu talep etmelidir. Özellikle konsolosluğun yoğun olduğu dönemde yenileme işlemleri yapılacaksa, önceden randevu talep etmek kişinin faydasına olur. Pasaport yenileme işlemleri alınan randevu ile birlikte yaklaşık kısa bir süreç içerisinde tamamlanır.

Almanya Aile Birleşimi Şartları 2020

Almanya aile birleşimi vizesi, Almanya’ya seyahat gerçekleştirileceği sırada alınması gereken vize tipidir. Burada başvuru yapan kişinin Almanya’da yaşaması gerekir ya da Türkiye’de yaşayan herhangi bir vatandaşın Almanya’da bulunan aile bireylerini yanına almak istedikleri takdirde tercih ettikleri vize tipidir. Aile birleşimi vizesi için herhangi bir başvuru yapan vatandaşın Almanya’da yaşaması ya da Almanya’daki yakınlarının Alman kimliğinde bulunması önemli bir detay.

Alman Vatandasligi Basvuru Formu

Alman Konsolosluğu ya da Alman göç idaresine vatandaşlıkla ilgili başvuru talebinde bulunulduktan sonra tarafınıza başvuru formu verilir. Başvuru formu içerisindeki kişisel bilgiler kesinlikle onaydan geçmelidir. Onaydan geçmediği takdirde vatandaşlık işlemleri reddedilir. Başvuru formu içerisinde Alman vatandaşlığı ile ilgili birçok etmen yer edinir.

Almanya da Kalıcı Oturum İzni

Almanya’da uzun süreli olarak ikametgah etmek isteyen vatandaşlar oturum izni almalıdır. Ancak yaşamına kalıcı olarak Almanya’da devam etmek isteyen kişiler kalıcı oturum izni almalıdır. Bu diğer bir ifade ile süresiz oturum iznidir. Alman Konsolosluğu ya da Alman göç idaresine süresiz oturum izni ile ilgili başvuru talebinde bulunduğunuz takdirde kalıcı oturum iznine dair çeşitli evrakları tamamlamanız gerekir.

Almanya'da Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar

Almanya’da evlilik ya da akraba ziyareti gibi çeşitli etmenlerden dolayı bulunacak olan kişiler aile birleşimi evrakları hazırlamalıdır. Aile birleşimi evrakları ne kadar süreyle bulunacağınıza göre değişir. Burada önemli olan detay, başvuru formunda aile birleşimi olduğu belirtilmelidir. Böylelikle evraklar da bu doğrultuda hazırlanır.

Schengen Vizesi Veriliyor Mu 2021

Almanya, Avusturya ya da İtalya gibi Schengen bölgesinde bulunan ülkelere belirli şartlar altında vize verilir. Bu şartlar yasal olarak onay görmelidir. Onay görmediği takdirde Schengen bölgesinde bulunan herhangi bir ülkeye seyahat gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Schengen vizesinden muaf tutulan ülkeler için farklı yaptırımlar uygulanır. 

Türkiye Almanya Vize Ücreti

Almanya vize ücreti 80 Euro’dur. Bu durum çocuklar için 40 Euro’ya iner. 6-12 yaş arası için 40 Euro olan Almanya vize ücreti, her yıl güncellik gösterir. Aynı zamanda ücretlendirme Almanya’da bulunma amacına göre de farklılık sağlar. Süreç ve amaç vize ücretlerinin belirleyen en önemli etmenlerdir. 

Misafir Olarak Almanya'ya Gitmek

Almanya’ya misafir olarak gitmek isteyen vatandaşlar aile arkadaş ziyaret vizesi almalıdır. Aile arkadaş ziyaret vizesi için tarafınızdan belirli evraklar istenir. Evraklar eksiksiz ve istenilen doğrultuda hazırlandığı takdir de yaklaşık 2 hafta içerisinde Almanya’ya misafir olarak gidebilirsiniz. Evraklarda herhangi bir problem olursa süreci uzar. 

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize