Almanya Hakkında

Almanya Hakkında

Almanya Hakkında

1871 yılında ulusal birliğini sağlamış olan Almanya, Amerika’dan sonra en çok göç alan ikinci ülke konumundadır. Bunda güçlü ekonominin ve iş olanaklarının fazla olması oldukça etkili olmuştur. Özellikle 70’li yıllarda ülkemizden de oldukça fazla göç alan Almanya, bugün hala milyonlarca Türk vatandaşına ev sahipliği yapmaktadır.

Almanya Avrupa’nın en önemli sanayi kenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Resmi dili Almanca olan ülke, farklı milletlere ev sahipliği yapmasıyla da öne çıkar.

Almanya İklimi

 Almanya’nın en önemli özelliği her mevsim bolca yağış almasıdır. Karasal iklime sahip olan Almanya, kışları oldukça soğuk geçirirken, yaz aylarını ise ılık geçirir.

Ekonomi ve Kültür

Almanya hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de ekonomi ve kültürdür. Oldukça büyük bir sanayi ülkesi olan Almanya, ekonomik yönden çok fazla gelişmiştir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra tamamen yerle bir olan Almanya bugün dünyanın en iyi sanayisine sahip iki üç ülkeden birisi konumundadır.

Almanya kültürü de önemlidir. Her yıl onlarca kültür sanat festivaline ev sahipliği yapan Almanya, bu konuda da başı çeken ülkeler arasında yer alır.

Almanya’da Eğitim

 Her yıl yüzbinlerce genç, dünyanın her yerinden Almanya’ya eğitim amacıyla akın etmektedir. Bunda Almanların harika eğitim yapısı ve bilim adamı yetiştirme potansiyeli büyük önem taşır.

Almanya’da çoğu üniversitenin ücretsiz olarak eğitim veriyor olması, Almanya’nın cazibesini oldukça arttıran unsurlar arasında yer alır. Bilim adamı yetiştirme konusunda en önde gelen ülkelerden bir tanesi olan Almanya, eğitim konusunda öncü olmayı da sürdürmektedir.

Almanya Vizesi

 Almanya hakkında merak edilen bir diğer konu vize işlemleridir. Almanya’yı ziyaret edebilmek için, kişinin Schengen vizesi alması gerekmektedir. Schengen vizesi, Almanya’ya giriş için zorunludur. Schengen başvuru formu hem Almanca hem de Türkçe olarak doldurulmalı ve tamamen doğru bilgiler içermelidir. Aksi takdirde başvurunuz iptal olabilir.

Almanyada Davetiye Nasıl Alınır

Almanya’da davetiye almak isteyen kişiler belirli konsolosluklar aracılığıyla davet mektuplarını yazmaları gerekmektedir. Kişiler bu belgelerin içerisine kendi bilgilerini ve kimin adına yazdıysa o kişinin bilgilerini eklemelidir. Bu süreç eksiksiz hazırlandıktan sonra belgeler yetkili belediyeler aracılığıyla imzalanarak, resmi bir evrak görevi görmesi sağlanmaktadır. Belgeler onay aldıktan sonra karşı tarafa gönderilerek vize başvuru dosyalarına eklenebilmektedir.

Almanya Kalıcı Oturum İzni

Kişilerin kalıcı oturum izni alabilmeleri için 3 yıla yakın AB Mavi Kart’a sahiplerse, 33 aylık emeklilik sigortası primini ödeyen kişiler, uygun bir işe sahip olan ve A1 seviyesinde Almanca bilen, ya da bunların hiçbirine sahip olmasa da B1 seviyesinde Almanca bilen kişiler 21 ay sonra oturum izni almak için başvuru hakkına sahiptir.

Almanya İstek Yapma

Almanya’ya seyahat edecek kişilerin eğer ülke sınırları içerisinde bir tanıdığı var ise bu kişilerin ülkeye gelmesi adına istek yapılabilmektedir. Almanya’da bulunan tanıdığı tarafından yazılan bu davet mektubunda belirli bilgilerin yer alması gerekmektedir. Ayrıca bu evrağın resmileştirilebilmesi adına yazan kişinin Almanya’da bulunan yerel yönetimlerden bu mektubu onaylatması gerekmektedir. Onay aşamasından sonra bu belgeler kişilere yollanarak başvuru dosyalarına eklenebilmektedir.

Alman Pasaport Yenileme İçin Gerekli Evraklar

Alman pasaportunu yenilemek isteyen kişilerin hatasız bir şekilde tamamladığı başvuru formu ile birlikte, geçerlilik süresi biten pasaportlar, hangi ülkede doğulmuşsa o ülkeden doğum belgesi, 2 adet güncel biyometrik fotoğraf, kimlik belgesi gibi belgelerin pasaport yenileme işlemlerinde oluşturulacak dosyada bulunması gerekmektedir.

Almanya Transit Vize Ücreti

Eğer bir kişi aktarmalı bir şekilde yurt dışına çıkacak ise iki ülkeyi de kapsayacak bir vizesi bulunmadığı takdirde eğer iniş yapılacak olan ülke isterse alınması zorunlu olan vize türüdür. Almanya’dan transit vize almak isteyen kişilerin vize başvuru bedeli olarak 130 Euro ödemesi gerekmektedir. Bu ücret ödenmeden vize başvuru işlemleri başlamamaktadır.

Almanya Oturum İzni

Almanya’da kalıcı bir şekilde ikamet etmek isteyen kişilerin alması gereken bir izindir. Bu izin aynı zamanda yerleşim izni olarak da görülebilir. Sürekli bir işlem yapmaya gerek duyulmadan süresiz bir şekilde kişilerin Almanya’da oturma ve çalışma iznine sahip olabilmeleri için bu izni almaları gerekmektedir. Oturum izni sayesinde kişiler Almanya’da bulunduğu sürece özgürlüklerinde hiçbir kısıtlama olmaz.

Almanyaya Ziyaret Vizesi

Almanya’da bulunan tanıdıklarını ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türü C tipi kısa süreli vize olmakla beraber, ziyaret vizesi alan kişiler 3 ay süreyle ülkede konaklayabilmektedir. Ancak bu kişilerin ülkede konaklama süreleri boyunca çalışma hakları bulunmamaktadır. Bu işlemin daha çok kolaylaşması adına kişilerin Almanya’da bulunan tanıdıkları tarafından davet mektubu yazılabilmektedir.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize