Almanya Turistik Vize

Almanya turistik vize bilgisi

Almanya turistik vize başvurusu yapılırken standart bir vize başvurusundan farklı evraklar istenilmekte olup aynı zamanda başvuru aşamasında talep edilenler de değişebilmektedir. Bu farklılıklar nedeniyle vize başvurusu öncesinde vize tipi kesinlikle doğru bir şekilde belirlenmelidir. Yanlış bir başvuru sadece vize işlemlerinin reddedilmesine neden olmaz aynı zamanda başvuru esnasında yapılan her adımı ve vize ücretlerini de tekrar etmeniz gerekecektir.

Her başvuruda konsolosluk tarafından belirlenen ücret yatırılır. Başvurunun reddedilme durumunda ise yeni başvuru için yeni ücret yatırılması gereklidir. Tüm bunları düşünerek Almanya seyahatine karar verdikten sonra detaylı bir araştırma sonucunda vize tipi belirlenmelidir. Bordo pasaport haricinde bir pasaporta sahip iseniz Türkiye Cumhuriyeti’nden Almanya’ya vize başvurusu yapmadan giriş yapabilirsiniz. Bu pasaportlara sahip kişiler için en fazla 90 günlük bir ziyaret hakkı tanınmaktadır.

Almanya Turistik Vize İçin Talep Edilen Evraklar✅

Söz konusu olan Almanya turistik vize başvuru işlemleri esnasında belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir. Bu evraklar Almanya Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Eksik belgelerle yapılan başvurular her şekilde direkt olarak reddedilmektedir. Bu durumda tüm işlemleri tekrar yapmanız gerekecektir. Detaylı bilgi için konsolosluk resmi web sitesini inceleyebilir ve online başvuru formuna ulaşabilirsiniz.

 • Pasaport
  Pasaport geçerliliği son 10 yıl olmalıdır. Seyahatten önce pasaportta işlenmesi için en az 2 sayfanın boş olması gereklidir. Ve seyahat sırasında en az 3 ay daha geçerliliğini koruması lazımdır. Bu şartlara uymayan bir pasaport sahibi iseniz vize işlemlerinden önce pasaport işlemlerinizi halletmeniz gerekmektedir.
 • Biometrik Fotoğraf
  Bir önceki başvurunuzda kullanılmış olan ya da çekilmiş olan biometrik fotoğraflar kabul edilmemektedir. Almanya turistik vize başvurusu için biometrik fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotoğraflar 35×45 ölçülerine uygun olmalıdır. Arka fonu beyaz olan biometrik fotoğraflarınızı vize başvurularınızda kullanabilirsiniz.
 • Vize Başvuru Formu
  Schengen vizesi formunun sahip olduğu ayrıntılar Almanya Turistik Vizesi formunda da bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi seyahat amacının net bir şekilde anlaşılmasını sağlamaktadır. Farklı dillerde sorulara yanıt vermeniz gerekebilir. Form doldurma esnasında yazılarınızı tamamen büyük harflerden oluşan cümleler ile anlatmanız da bir diğer koşullar arasında yer almaktadır.
 • Finansal Durum ve Gelir Belgeleri
  Son 3 aylık hesap dökümü hazırlanmalıdır. Islak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile beraber olmasına dikkat edilmelidir. Bu belgelerin haricinde herhangi bir ev ya da gayrimenkul var ise bu varlıkları gösteren ek gelir belgeleri de olmalıdır.
 • Mesleki Durum Hakkında Bilgi İçeren Belgeler
  Mesleki durumu gösteren ve hali hazırda devam edilen iş hakkında detaylı belgeler de başvuru dosyasında olmalıdır. Öğrenciler içinde bu durumu gösteren belgeler hazırlanmalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  Adres ve aile bilgilerini içeren belgenin vize başvurunsa olması gereklidir. Kadınlar için kızlık soyadının da bulunduğu ek belge olmalıdır.
 • Vize Talep Dilekçesi
  Vize talep dilekçesinin Almanca ile yazılması gereklidir. Aynı zamanda ıslak imzalı olması da zorunludur.
 • Diğer Belgeler
  Kimlik için ön ve arka fotokopisi, seyahat sağlık sigortası, konaklama yapılacak olan otel rezervasyonları ve aynı zamanda gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonları da başvuru dosyasında bulunmalıdır. Rezervasyonlar, başvuru onayından önce kesin bir işleme dönüştürülmemelidir. Herhangi bir reddedilme olasılığına karşı otel ve uçak biletleri rezervasyon olarak dosyada bulunmalıdır.

Almanya Turistik Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?✅

Almanya turistik vize için Alman Konsolosluğu tarafından 30 gün belirtilmiştir. 30 gün içerisinde vize başvuru durumunuz kesinlik kazanacaktır. Ancak bu durum daha kısa sürede de olabilir. En erken 7 ve en geç 30 gün içerisinde kesin bir sonuç elde edebilirsiniz. Vize başvurunuzu seyahatinizden 30 ya da 90 gün öncesinde yapmanız gerekmektedir.

Yakın tarihe dair zengin arşivleri, sıra dışı mekanları, hayran bırakan doğası ile Almanya, turistik açıdan ülkemiz tarafından oldukça rağbet gören ülkelerden biridir.

Almanya’ya gerçekleştireceği seyahat yalnızca gezme-görme ve kültürel amaçlı olan kişilerin, Almanya turist vizesi alması gerekir. Vize kapsamında 90 güne kadar ülkede bulunulabilir, ülke içinde seyahat edilebilir, ancak hiçbir ticari faaliyette bulunulamaz. Turist vizesi kısa süreli Schengen vizesi kapsamında değerlendirilen C tipi vize kategorisine aittir. Bu sayede vize sahibi kişinin, vize talebi esnasında bu bilgiyi rezervasyon ve ulaşım bilgilerini desteklemesiyle, diğer ülkelere seyahat imkanı da olacaktır.

Almanya’ya yapılan seyahat öncesinde turistik vize almış olan yani Schengen vizesi kapsamında kültürel gezi yapacak olanların, beyan ettiği seyahat amacının dışına çıkmaması oldukça önemlidir. Seyahatiniz boyunca herhangi bir ticari faaliyette bulunmanız ya da davetiye almamış olmanıza rağmen yakınınızı ziyaretin odak noktanız olması ve bunun tespit edilmesi halinde var olan vizeniz risk altına girecektir.

Ayrıca ticari faaliyetlerin tespiti halinde, bu işlemler için izniniz olmadığından cezai yaptırımlar da söz konusu olabilir, sonraki tarihlerde yapacağınız Schengen vize başvuru süreçleriniz risk altına girebilir. Bu nedenle vizenizi almadan önce seyahatinizin detaylı şekilde hangi kapsamda, nasıl bir planla gerçekleşeceğini tespit etmiş olmanız gereklidir.

Vize merkezleri aracılığıyla alınabilen Almanya Vizesi ilke başvurularda daha kısa süreli olarak verilebilir. Kişinin sunduğu evrakların maddi gücüne, statüsüne dair kuvvetli dayanaklar ispatlaması halinde, 90 gün sınırı içerisinde olmak kaydıyla nispeten uzun süreli vizeler alınabilir.

almanya-turistik-vize-bilgisi

Almanya’ya kısa süreli gezi amaçlı seyahat yapmak isteyen kişiler Almanya Turistik vizesi almak durumundadır.

Almanya Turistik Vize✅

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Almanya’ya seyahat edebilmek için Almanya vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin, daha önceden alınmış ve hala güncel olan Schengen vizeleri bulunuyorsa, Almanya vizesi için başvurmalarına gerek yoktur. Almanya Turistik vize, Almanya içerisinde maksimum 90 gün süre bulunma fırsatı sunmaktadır.

Almanya Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’ya 90 günü aşmayan seyahatlerde bulunmak isteyen kişilerin mutlak suretle Almanya Schengen vizesi                başvurusu yapmaları gerekmektedir. Schengen vizesi aynı zamanda Schengen sözleşmesine imza atmış 26 ülkeye de aynı vize ile seyahat etme imkanı tanımaktadır.

Almanya Vizesi Evrakları

Almanya Turistik vize sahibi olabilmek için başvuru yapılması gerekmektedir. Bu başvuru için gerekli olan bazı evraklar vardır. Bu evraklar;

 1. Pasaport

Almanya turistik vize başvurusunda bulunabilmek için, mutlaka 10 yıldan eski olmayan geçerli bir pasaport bulunması gerekir. Bu pasaportun herhangi bir şekilde zarar görmemiş olması ve iki boş sayfasının olması da zaruri bir konudur.

 1. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Almanta turistik vize sahibi olmak için gerekli olan belgelerden bir tanesi de nüfus cüzdanı fotokopisidir. Nüfus cüzdanı fotokopisinin mutlak suretle üzerinde fotoğraf yer almalıdır.
İkinci bir evrak ise tam vukuatlı nüfus kayıt örneğidir. Bu örnekte ikamet etmiş olduğunuz yere kadar, birçok bilgi yer almaktadır. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğini e-devlet üzerinden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

 1. Biometrik Fotoğraf

Tıpkı yeni nüfus cüzdanlarında ve ehliyette olduğunu gibi, vize başvurularında da biometrik fotoğraf zorunludur. Bu fotoğraflar 3.5×4.5 cm boyutlarında olmalı ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Ayrıca arka planın da mutlaka beyaz renkte olması gerekmektedir.

 1. Vize Başvuru Formu

Son evrak da vize başvuru formudur. Vize başvuru formu, sizinle ilgili kişisel bilgileri içeren formdur. Bu formda yer alan bilgilerin, vermiş olduğunuz diğer evraklarla tutarlı olması son derece önemlidir. Bu nedenle formu doldururken dikkatli olmakta yarar vardır. Ayrıca bu formun mutlak suretle ıslak imzalı olması gerekmektedir. Aksi taktirde bize başvurunuz iptal olabilir.

Almanya Vize Evrakları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Almanya Schengen vizesi ücreti

2 Şubat 2020 itibariyle Almanya kısa süreli vizelerinde Schengen vize ücreti 60 Euro ‘dan 80 Euro ‘ya, 6 – 12 yaş arası başvuru sahipleri için de 35 Euro ‘dan 40 Euro ‘ya yükselmiştir.

Almanya Vize Başvurusu

Her yıl binlerce kişi tarafından kültürel geziler ya da iş seyahatleri için ziyaret edilen Almanya’ya gidebilmek için öncelikle vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Almanya vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya‘ya kısa süreli Schengen vize başvuruları, Almanya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize danışma merkezleri veya turizm acenteleri aracılığı ile yapılmaktadır. Uzun süreli vize başvurularının ise bizzat yapılması gerekmektedir. Randevu almadan vize başvurusunda bulunmak olanaksızdır.

Almanya Turistik Vize S.S.S

Almanya Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya’ya gezi amaçlı gidecek kişiler kısa süreli Schengen vizesi almak durumundadır. Kısa süreli Schengen vize başvuruları Almanya dış temsilciliklerinin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri üzerinden yürütülür. Vize başvuru sahipleri gerekli evrakları hazırlamalı ve vize başvuru dosyasını oluşturmalıdır.

Almanya Turistik Vizesi Ücreti 2023 Nedir?

Almanya Turist vizesi almak için ödenecek Konsolosluk harç ücreti 80 Euro’dur. Vize başvuru sahipleri yetkili vize başvuru merkezlerine hizmet bedeli olarak 40 Euro ödemek durumundadır.

Almanya Turistik Vizesi Corona Şartları Nelerdir?

Pandemi dolayısıyla Almanya turist vizelerine ara veren ülkeler arasında yerini almış bulunmaktadır. Ancak etkisini yitirmeye başlaması sonucunda getirilen yeni koşullarla beraber kişiler Almanya’ya turist olarak alınabilmektedir. Bu güncellemelerden bir tanesi kişilere getirilen aşı zorunluluğudur. Almanya’ya gitmek isteyen kişiler aşılarının tüm dozlarını yapmakla yükümlüdür. Buna ek olarak kişilerin bir defadan fazla test yaptırarak 14 gün boyunca karantinada kalmaları gerekebilmektedir.