2022 Yılı İçin Belirlenmiş Vize Ücretleri

Türü Vize Harç Ücreti Başvuru Hizmet Ücreti Danışmanlık Hizmet Ücreti Toplam Vize Başvuru Bedeli
Turistik Vizesi 60 Euro 30 Euro 30 Euro 120 Euro
Ticari Vizesi 60 Euro 30 Euro 30 Euro 120 Euro
Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi  60 Euro 30 Euro 30 Euro 120 Euro
Transit Vize 60 Euro 30 Euro 30 Euro 120 Euro
Şoför Vizesi 60 Euro 30 Euro 30 Euro 120 Euro
Öğrenci Vizesi 60 Euro 30 Euro 30 Euro 120 Euro
Kültürel Vizesi 60 Euro 30 Euro 30 Euro 120 Euro
Kısa Süreli Eğitim Vizesi 60 Euro 30 Euro 30 Euro 120 Euro
Ulusal Vizeler        
Aile Birleşimi Vizesi-            350 Euro
Çalışma Vizesi       350 Euro
Blue Kart Çalışma Vizesi       350 Euro

Almanya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya oldukça popüler olan Schengen kurucu üyelerinden biri olan buna göre Türk vatandaşlarına vize uygulayan bir yerdir. Oldukça sık başvuruların yaşandığı bir ülke oluşu sebebiyle de belirli işlemler sonucunda ve ince detay diyebileceğimiz dikkat etmemiz gereken noktalar sonucunda vize alınabilmektedir.

Almanya’ya vize alırken dikkat edilmesi gereken maddeler şunlardır:

 • Pasaport alımı

 • Parmak izi uygulama sistemi

 • Vize’nin kategorisi

 • Ekonomik durumunuzun ispatı

 • Schengen vizesi formu ve başvuru dilekçesi

 • Vize başvurusunda bulunacağınız başvuru merkezi

Almanya vizesi alınırken pasaportun önemi, pasaportunuzun son 10 yıl içerisinde çıkartılmış bulunması gerekir. Bunun dışında 6 ay süreyle geçerliliği bulunması ve seyahatinizde hiçbir engel bulundurmaması şartı aranır. Alacağınız vize pasaportu içerisinde damgalanmış bir vaziyette en az 2 sayfanın bulunduğuna dikkat etmeniz gerekir.

Tüm evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlandığını düşünüyorsanız ve hazır olduğunuzda başvuru merkezi olarak sizlerin seyahat edeceği Almanya’ya dair herhangi bir evrak, vize başvuru ve alım süreci ve evrak testi noktasında ilgilenen kurum Almanya Konsolosluğudur. 

Türkiye’de; İstanbul’da bulunan Almanya Konsolosluğunu ziyaret ederek başvuru aşamalarınızı buradan takip edebilirsiniz. Tüm bu aşamaları sizin yerinize eksiksiz bir şekilde ve profesyonelce gerçekleştiren vize center ile de takip edebilirsiniz.

Almanya Vizesi Alırken Karşılaşılabilecek Sorunlar

Finansal gelirim Almanya vizesi almamı etkiler mi?

Karşılaşılabilecek sorunlardan ilki maddi durumunuzdur. Bunun için bir yerde çalışıyor olmanız ve finansal bir gelirinizin bulunduğunu beyan etmeniz vize alım süreçlerini daha kolay hale getirmektedir. Eğer mümkünse 3 ay öncesinde açılmış bir hesabınız olmalı ve bu hesabınız içerisinde de tüm seyahat gelirinizi karşılayacak bir miktar bulunmalıdır.

Almanya vize reddi neden yaşanır?

Almanya vize alım aşamalarında red yaşayabilirsiniz. Red durumunuzun yaşanmasının sebebi başvuru evraklarınız da doğru bilgiler vermiyor oluşunuz olabilir. Bunun dışında Almanya’ya gidişiniz sonucunda tekrar geleceğinize dair yeterli güveni veremediyseniz yine ret cevabı ile karşılaşabilirsiniz. Bulunduğunuz yerde yani eğer Türkiye’den Almanya’ya vize alacaksanız sizi Türkiye’ye bağlayacak olan unsurları belgelerin içerisinde belirtmeniz gerekir.

Pasaportun geçerlilik süreleri ne kadardır?

Almanya çıkışlarda vize türüne göre pasaport değişmektedir. 6 aylık vize için pasaport süresi 3 ay daha sonrasında bu pasaportun süresini uzatabilirsiniz.

Geçerlilik süresi dolan bir pasaportu uzatabilir miyiz?

Evet, pasaportunuzun geçerlilik süresini uzatabilirsiniz. Fakat bunun için tekrar ülkeye dönüp başvuru yaptığınız konsolosluk aracılığıyla yeni bir pasaport başvurusunda bulunmanız gerekebilir.

Almanya Vizesini Kısa Sürede Nasıl Alabilirim?

Almanya vizesi alım sürecinde eğer bir şirket aracılığı ile gideceksiniz, önemli bir seyahat, konferans ya da söyleşiniz varsa daha kısa sürede 2 gün 48 saat gibi sürelerde hızlı vize dediğimiz bize türünü alabilmektesiniz. Bunun da şartları bulunur. Bir firma aracılığı ile gidiyor olmanız gerekir ya da yurt dışında bir aileniz bulunuyordur.

Almanya Vizesi Otel Rezervasyonu

Almanya vizesi alınırken istenen başvuru evrakları arasında konaklama bilgilerinizde bulunmaktadır. Almanya’ya çıkış yaptığımızda nerede kalacağınız ve seyahat bilgilerinizi bulundurmanız gerekir. Uçuş bilgilerinizin yanı sıra Almanya’ya ulaştığınızda kalacağınız otelin bilgileri de rezervasyon makbuzunuzun da evraklarda bulunması şarttır.

Bunun için internet üzerinden bir araştırma yapabilirsiniz. İnternet üzerinden Almanya’daki otelleri tespit ederek firmalar ile konuşup otel rezervasyonunuzu yaptırıp ve evraklar içerisine otel kaydınızı işleyebilirsiniz.

Tüm bu aşamalarda sizler gibi başkalarında acemi olduğunu da unutmamalısınız. Bunun yanı sıra ilk defa böyle işlemler yapacak kişiler için özellikle; acentalar ve firmalar tüm işlem aşamalarını kişi adına gerçekleştirilebilmektedir. Otel rezervasyonu aşamasında vize center sizlere uygun tarihte ve belirli bir oteli ayarlayabilirler. Evrak aşamalarını da takip eden süreçte vize başvurularının kabul olup olmadığı gibi süreçleri de takip ederek süreci sizin adınıza daha kolay hâle getirmektedir.

Almanya Vizesi Alırken Ödenmesi Gereken Ücretler

Almanya vizesi alırken belirli ödemeler yapmaktasınız. Bu ödemeler evrakların tespit edilip kurumlarında ulaşıldığı noktalarda farklılaşmaktadır. Alacağınız vize türüne göre de farklı ücretlendirmeler ile karşılaşabilirsiniz. Vize türüne göre konsolosluklarda ve diğer ziyaret edilen makamlar da ödenecek olan ücretler 2020 yılı itibariyle şu şekildedir:

 • Turistik vize için 110 euro

 • Eğitim vizesi için 110 euro

 • Ziyaret vizesi için 110 euro

 • Ticari vize için 110 euro

 • Kültürel vize için 110 euro

 • 0-12 yaş arası 30 euro

Bunun dışında kısa süreli olarak Almanya’ya çıkışlarda 6 yaş altı çocuklardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli alınan vize ile uzun süreli alınan vize ücretleri değişkenlik göstermektedir.

Tüm bu evrak toplama ve ücretleri ödeme aşamalarında ve Almanya Konsolosluğuna evraklarını teslim edilip bekleme aşamasına geçildiğinde tüm aşamaları sizin adınıza yönetip, ücretlendirmeler ile ilgilenen ve sizden bu aşamaları gerçekleştirirken cüzi miktarlarda vize danışmanlık ücreti alan vize center ile iletişime geçerek tüm aşamaları uzman ve deneyimli bir ekip eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz.

Almanya Vizesi Pasaport Geçerliliği

Almanya’ya gidecek olanların seyahat süreleri, pasaport geçerliliği ile doğru orantılıdır. Kişiye ait olan pasaportun en az 10 yıllık kullanılıyor olması ve 3 aylık geçerliliğinin bulunması gerekir. Göçmen bir şekilde orada bulunmayacak ve seyahat amacı ile 6 aylık gidecek olan kişilerin 3 aylık pasaport geçerlilik süresi bulunmalıdır.

E-pasaport sisteminden yararlananlar için bordo renkli, e-pasaport 24 yaş ve altı kişilerde geçerlilik süresi 6 yıl 24 yaş ve üstü kişilerde ise geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir.

Almanya Vize Ücretleri Soruları

Almanya Vize Ücretleri Ne Kadar?

Vizeye başvuru yapacaklar tarafından sürekli aranan sorulardandır. Vizeye başvuru yaptıktan sonra Almanya vize ücreti ödemeniz gereklidir. Bu ücret 60 Euro’dur. Vize başvurusu yapmak için ulaştığınız merkeze de hizmet bedeli olarak 23 Euro ödemelisiniz.

Almanya Vize Ücreti 2021’de Ne Kadar?

2021 yılında Almanya’ya gitmek için vize alacakların bu bilgiye sahip olmaları faydalarına olacaktır. Almanya için vize başvurularına 2021 yılı şubat ayı itibari ile 20 Euro zam yaparak vize ücretin 80 Euro’ya çıkartmıştır.

Almanya Vize Ücreti Öğrenci Ne Kadar?

Bu soruyu öğrenci olanlar sürekli aramaktadırlar. Almanya’ya vize alırken ödeyeceğiniz iki tane ücret var. Bir vize harcı ücreti bu tutar öğrenciler için 80 Euro’dur. İkincisi vize için başvuracağınız merkeze 23 Euro hizmet bedelidir.