Almanya Erasmus Vize

Almanya Erasmus Vize 1 – ERAYTUR.COM

Almanya Erasmus vize ile öğrencilerin farklı kültürlere tanıklık etmesi, tecrübe kazanması ve yabancı dilinin gelişmesi amaçlanmaktadır. Meslek hayatında bir adım önde olmak isteyen öğrenciler için Erasmus programı büyük önem kazanmıştır. Türkiye ve Almanya arasında pek çok üniversite de bu programı destelemektedir. Ancak tam net bilgiyi üniversite ve bölümden alabilirsiniz. Bu vize 90 günü aşması nedeniyle ulusal vize tipi diğer bir adıyla uzun süreli vize olarak değerlendirilmektedir.

Almanya Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Almanya Erasmus vize başvuruları, öğrenciler tarafından Almanya Konsolosluğuna yapılmaktadır. Başvuru için hazırlanan belgelerin eksiksiz olması ve seyahat için amacın doğru bir şekilde aktarılması önemlidir.

Almanya Erasmus Vize Başvurusu Yapmak İçin Gereken Şartlar

 • Öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti içerisinde Almanya Erasmus programında faaliyet gösteren bir yükseköğretim kurumunda örgün eğitim görüyor olması talep edilen ilk şarttır.
 • Birinci kademe öğrencilerinin eğitim gördüğü üniversite içerisinde ortalamasının 2.20 ve 4.00 arasında olması gerekmektedir.
 • Almanya Erasmus vize başvuru yapacak olan ikinci ve üçüncü kademe öğrencilerinin ortalamasının ise 2.50 ve 4.00 arasında olması gerekmektedir.

Almanya Erasmus Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Almanya Konsoloslukları vize bölümünde 90 günü geçen bir vize olması nedeniyle Erasmus vizeleri için uzun bir süre belirlenmiştir. Bu başvurunun sonuçlanması için verilen net süre en fazla 3 ay olmaktadır. Daha erken de sonuçlanabilir ancak genel olarak 3 ay içerisinde sonuçlanmış olacaktır.

Almanya Erasmus Vize İçin Gerekli Olan Belgeler

Belgelerin eksiksiz ve doğru olması önemlidir. Titiz bir şekilde belgeler Almanya Konsolosluğuna sunulmalıdır. Aksi takdirde yatırılan ücret bu başvuru ile yanmakta ve yeni bir başvuruda tekrar vize ücreti talep edilmektedir. Aynı zamanda belgelerin de hatalı olması durumunda tüm belgelerin tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.

 • Uzun Süreli Vize Talep Formu
  Almanya Konsolosluğu üzerinden bu forma ulaşabilirsiniz. Sadece formu imzalamanız yeterli olacaktır.
 • Pasaport
  10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportlar, seyahat sonrasında en az 3 ay daha geçerli olan ve seyahat öncesinde en az 2 sayfası boş olan pasaport olmak zorundadır.
 • Biometrik Fotoğraf
  Almanya Erasmus vize
  işlemleri için en fazla 3 ay içerisinde çekilmiş, 3,5×4,5 ölçülerine sahip olan biometrik fotoğraflar başvuru için talep edilmektedir. Bu fotoğrafların arka planı beyaz olmalı ve başka bir vize başvuru işleminde kullanılmamış olmalıdır. Aksi durumda başvurunun reddedilmesine neden olabilir.
 • Diploma
  Diploma belgesi sadece mezun öğrencilerden talep edilmektedir.
 • Öğrenci Belgesi ve Transkipt
  Hala eğitim görmeye devam ettiğiniz kurumdan öğrenci belgesi ve ders durumunu netleştirmek için Transkipt almanız gerekmektedir. Bu belgeler kaşeli, imzalı ve güncel olmalıdır.
 • Muvafakatname
  Sadece 18 yaşından küçük olan öğrencilerden talep edilmektedir. Aile onayını kanıtlamak için ebeveyn imzası belge üzerinde bulunmalıdır. Aile gelirinin belgeleri ve bu belgelerin 2 adet fotokopi hali de aslı ile beraber başvuru dosyasında olmalıdır.
 • Nüfus Cüzdanı
  Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopileri dosya içerisinde yer almalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Eğitim Programı Sertifikası
 • Eğitim Masrafı ve Konaklama Masraflarının Karşılanacağına Dair Belgeler
 • Seyahat Sağlık Sigortası
 • Uçak ve Konaklama Rezervasyon Belgeleri
  Vize başvuru dosyası içerisinde seyahatiniz boyunca konaklama yapacağınız yer için yaptığınız rezervasyon işlemleri gösteren belge ve gidiş uçak bileti rezervasyonlarınız yer almalıdır.

Erasmus, Avrupa’da eğitim kalitesini ve iş birliğini arttırma amaçlı düzenlenmiş bir Avrupa Birliği projesidir. Proje kapsamında, eğitim kurumları arasında herhangi bir karşılık beklenmeksizin öğrenci ve personel transferi yapılmaktadır.
Erasmus Kapsamında Hangi Ülkeler Yer Alır?
Avrupa Birliği’nin projesi olan Erasmus, yalnızca AB ülkelerini kapmamaktadır. Erasmus ülkeleri içerisinde toplamda 31 ülke yer alır. Bu ülkeler arasında 27 AB üyesi ülke bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak Avrupa Ekonomik Alan içerisinde yer alan Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn ve AB aday ülke kapsamında Türkiye bulunmaktadır.
Kimler Erasmus’a Başvurabilir?
Erasmus’a başvurabilmek için bir takım kriterler bulunmaktadır. Kriterler Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından belirlenir. Not ortalaması bu kriterler arasında son derece önemlidir. Kriterlere uyan öğrenciler başvuru yapabilmektedirler.
Erasmus başvurusu yapabilmek için hem öğrencinin okumuş olduğu okul, hem de gitmek istediği okulun, Erasmus projesi kapsamında yer alması gereklidir. Üniversitelerin Erasmus başvuru takvimleri bulunmaktadır ve başvurular bu tarihlerde yapılmalıdır.
Almanya Erasmus Vize İçin Hangi Belgeler Gereklidir?
Almanya Erasmus Vize sahibi olabilmek için istenilen bir takım evraklar bulunur. Almanya Erasmuz vize sahibi olmak için bu belgelerin eksiksiz biçimde ibraz edilmesi gerekmektedir.

 1. Vize Talep Formu (Uzun Süreli)

Bu formda gerekli belgeler yer almaktadır. Sadece ıslak imzanın yeterli olacaktır.

 1. Pasaport

Son 10 yıl içerisinde çıkartılmış, herhangi bir deformasyonu bulunmayan ve gerekli işlemlerin yapılması için 2 sayfa boşluğu bulunan pasaport gereklidir.

 1. Biyometrik Fotoğraf

3.5cmx4.5cm boyutlarında iki adet biyometrik fotoğraf gereklidir. Fotoğrafın son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gereklidir.

 1. Öğrenci Belgesi ve Diploma

Güncel öğrenci belgesi ve eğer öğrenci mezunsa  diplomanın aslı.

 1. Muvafakatname

Öğrenci 18 yaşından küçük ise, velileri tarafından imzalanması gereken muvafakatname.

 1. Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi

Üzerinde fotoğraf bulunan nüfus cüzdanı ve fotokopisi

 1. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Kişinin nüfus ve ikamet bilgilerini içeren, e devlet üzerinden alınabilen nüfus kayıt örneği

 1. Eğitim Programı Sertifikası
 2. Eğitim Masraflarının Karşılanacağına Dair Teminat Belgeleri
 3. Uçak Bileti ve Otel rezarvasyonu
 4. Sağlık Belgesi
Almanya Turist Vizesi Covid

Almanya covid 19 ile mücadele konusunda 2020 ve 2021 yıllarında turist vizesi başvuruları askıya alındı. Günümüzde ise turist vizesi dahil tüm vize başvurularında 2 doz Almanya tarafından onaylanmış aşı şartı bulunuyor. 18 yaşından küçük olan bireyler ise eğer 6 yaşından büyükse PCR testi yaptırarak negatif sonuç almalıdır. 6 yaşından küçük bireyler için herhangi bir işlem yapılmaz.

Almanya Vizesi Gerekli Evraklar

Almanya vizesi için gerekli evraklar pasaport, iki adet biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, vize türünüze ilişkin iş sözleşmesi, çalışma izni, öğrenci belgesi ve benzeri belgeler, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kaydı örneği, başvuru formu, başvuru dilekçesi, varsa davetiye, maddi duruma ilişkin belgeler, banka hesap cüzdanı ve rezervasyonlar şeklindedir.

İdata Randevu Ücreti

IData, Almanya ya da İtalya ziyareti gerçekleştirecek olan Türk vatandaşları için resmi olarak yetkilendirilmiş bir kuruluştur. iData üzerinden Almanya’da İtalya’ya seyahat gerçekleştirileceği sırada belirli ücretlendirmeler bulunur. Bu ücretlendirme belirli etmenlere göre farklılık sağlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 0-6 yaş grubunda bulunan kişilerden 37,50 Euro vize ücreti talep edilir. 12 yaş ve üzerinde bulunan vatandaşlar için ise 75 Euro nakit olarak ödeme talep edilir. Bu ödeme amaca ya da ülkede bulunma sürecine göre değişkenlik gözetir.

Yorum Yap

Call Now ButtonAcil Vize