Almanya Vize Başvuru Formu

Almanya Vize Başvuru Formu

almanya vize formu

Almanya vize başvuru formu, Almanya vize başvurularında talep edilmektedir. Almanya konsolosluğu resmi web sitesi üzerinden, konsolosluk tarafından yetkilendirilen kurumlardan ya da Acenteler üzerinden forma ulaşabilirsiniz. Vize başvurularında talep edilen en önemli belgelerden bir tanesidir. Olmaması durumunda vize başvuruları geçersiz sayılmaktadır.

Başvuru formu Almanca ve Türkçe dillerinde hazırlanmaktadır. İki dilde de formun doldurulması talep edilmektedir. Formu doldururken el yazısı kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Form sadece bilgisayar ortamında doldurulmalıdır. Çıktı alındıktan sonra ise konsolosluğu teslim etmeden önce imzalanmalıdır. Net ve eksiksiz bilgilerle form doldurulmalıdır.

Almanya Vize Başvuru Formuna Nasıl Ulaşabilirim?
Almanya vize başvuru formu, Almanya Konsolosluğu Resmi web sitesi üzerinden ya da konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş kurumlar tarafından ulaşılabilir.
Almanya Vize Başvuru Formu İçeriği
Almanya vize başvuru formu her Almanya vizesi için başvuruda bulunan kişi tarafından doldurulmak zorundadır. Bu form ile sunulan belgelerin birebir uyuşması ya da desteklemesi gerekmektedir.

 • Formun 1 – 10 arası maddelerinde başvuru sahibi olan kişinin nüfus bilgileri talep edilmektedir. Bu kısımda kimlik bilgileri; eksiksiz, doğru ve diğer tüm belgeleri destekler şekilde doldurulmalıdır. Almanya vizesi başvurusunda yer alan belgeler ile uyuşmazlık söz konusu dahi olmamalıdır.
 • Almanya vizesi için doldurulması gereken bu formda 10. Madde sadece reşit olmayan kişiler tarafından doldurulmalıdır. 18 yaşından büyük olan kişilerin formun bu maddesini doldurmalarına gerek yoktur.
 • Maddede ise kimlik numarası talep edilmektedir.
 • 12 ve 16 arasındaki maddelerde Almanya ziyaretinde bulunacak kişilerden pasaport ile ilgili bilgiler istenmektedir. Pasaport süresi, alınan kurum ve pasaportun türünü belirten bilgiler ibraz edilmek zorundadır.
 • Form maddesinde, Almanya vize başvuru formu dolduracak olan kişilerden iletişim bilgileri talep edilmektedir. (Açık adres, telefon numarası ve e-mail)
 • Madde vatandaşlık bilgilerini kapsamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olanlar bu maddede “HAYIR” şıkkını işaretlemelidir.
 • Formun 20. Maddesi, başvuru sahiplerinin meslek durumları ile alakalıdır. Çalışan ise tüm iş ve işveren bilgileri, öğrenci ise kişi iletişim bilgileri eksiksiz bir şekilde talep edilmektedir.
 • 21 ve 30 maddeleri, seyahatin amacını, hangi Schengen ülkesine gidilmek istendiğini ve seyahatin süresi ile ilgili bilgilerle doldurulmaktadır.
 • 31 ve 32. Maddelerde Almanya ziyareti öncesinde alınan davet ve konaklama bilgileri doğrultusunda doldurulmalıdır. Eğer davetiye var ise davet eden kurum ya da kişiye dair bilgiler de bu maddelerde istenmektedir.
 • 33-35 maddeleri ise Almanya seyahatinin masraflarının nasıl karşılanacağına dair bilgiler ile doldurulmaktadır.
 • Almanya başvuru formu son bölümünde başvuru sahiplerinden imza istenmektedir. Burada atılacak olan imza ile diğer belgelerde yer alan imza uyumlu olmalıdır. Reşit olmayan kişiler için başvuru söz konusu olduğunda imzayı velileri atmalıdır.

Almanya vize başvuruları her yıl Almanya konsolosluğu aracılığı ile yapılmaktadır. Başvuruyu yaparken yapılması gereken en önemli şey Schengen vize başvuru formunu doğru biçimde doldurmaktadır. Almanya vize başvuru formu hem Türkçe hem de Almanca olarak iki ayrı dilde hazırlanmalıdır.  Yine bu başvuru formları mutlak suretle ıslak imza kullanılarak imzalanmalıdır.

Almanya Vize Formu için Hangi Belgeler Gereklidir?

Almanya vize başvuru formu doğru şekilde doldurulmalıdır. Formun ilk kısmındaki kimlik bilgileri eksiksiz olarak doldurulmalı ve herhangi bir hata yapılmamalıdır.
Başvuru formunda önemli alanlardan birisi de iletişim bilgileridir. Kişinin açık adresi, cep telefonu numarası ve e posta adresi, istenilen bilgiler arasında yer alır.
Vize başvurusunu yapacak olan kişi öğrenci ise, okumuş olduğu okula dair bilgileri eksiksiz biçimde girmektedir.
Schengen vizesi sahibi olduktan sonra hangi ülkelerin ne amaçla ziyaret edileceği de eksiksiz olarak bu formda yer almalıdır.

Formda seyahatin maddi açıdan nasıl karşılanabileceğine dair bilgi ve belge gereklidir. Aksi takdirde vize başvurunuz reddedilecektir.
Schengen başvuru formunun en önemli yeri ise imzaların atıldığı bölümdür. İmzalanması gereken bölümler tamamen eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Bu imzalar ıslak imza olmalı ve her noktaya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde başvurunuzun iptali söz konusu olabilir.

Almanya Vize Başvuru Formu Bu Bilgiler Neden Gereklidir?

Bu bilgilerin önemi büyüktür. Kişilerden alınacak bilgiler onun Avrupa’daki hayata uyum sağlayıp sağlayamayacağına bakılır.
Ayrıca bilgilerin doğruluğu da kişinin ülke içerisinde rahat yaşamasının teminatını oluşturmaktadır. Bürokratik işlemler esnasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına bu bilgiler tamamen istenmektedir.

Yine bu bilgiler güvenlik sebebiyle de istenmektedir. Kamunun güvenliğini sağlamak için, Avrupa’ya giriş yapacak olan kişilerin bilgileri öğrenilmelidir. Bu sebeple kişilerden her türlü nüfus bilgisi ve ikametgah istenmektedir.

Almanyadan İstek Yapmak

Almanya’dan istek yapmak isteyen kişilerin ilk olarak istek formu oluşturması gerekir. Bu form içerisinde davet edilen kişinin pasaport adı, doğum tarihi, Türkiye’de yaşadığı yer, ziyaret nedeni, kişi ile arada bulunan bağlantı, ziyaret süresince konaklama ve ödeme gibi bilgiler yer almalıdır.

Almanya Aile Birleşimi Dil Şartı Kalktı

Almanya, aile birleşimi için hala dil şartını sürdürmeye devam ediyor. Ancak dil öğrenmekte ciddi zorluklar çeken ve dil öğrenmesi için önünde engeller bulunan kişilerin gerekçelerini sunması durumunda dil şartından muaf tutulması mümkündür. Geçerli olarak görülen bir dilekçe sunulmaması durumunda kişilerin bu mazeretleri kabul edilmeyecektir.

Almanya Vize Red Nedenleri

Almanya vize başvurusunun reddedilmesindeki nedenler evrakların eksik ya da geçersiz olması, kişinin maddi konudan yetersiz olarak görülmesi, dilekçe ya da evrakların çelişki olması ve bundan kaynaklı konsolosluğun kişiye güven duymaması, kişinin hukuken yurtdışına çıkmasına engel olacak bir nedeninin bulunmasıdır. Ayrıca daha önce Schengen vizesi almış ve deport edilmiş olan kişilerin de vize işlemleri reddedilir.

Almanya Aile Birleşimi Dil Şartı

Almanya aile birleşimi için Türkiye’de yaşayan eşten en az A1 seviyesinde Almanca bilmesi beklenir. Bunun için kişilerin belirlenmiş olan dil sınavına girerek geçerli derece puan alması beklenir. Ancak dil öğrenmesinin önünde büyük engeller bulunan kişiler gerekçesi ile bu şarttan muaf tutulabilir. Ancak ülkenin önceliği kişilerin en azından A1 seviyesinde dil bilgisinin olmasıdır. Bu şartın karşılanamaması birleşim önündeki engellerden biri olabilir.

Almanya, Aile Birleşimi Dil Şartı Kalktı 2021

Almanya, aldığı yeni kararlar ile dil şartını tamamen ortadan kaldırmasa da belirli esneklikler koymuştur. Alınan karara göre Almanca dilini öğrenmesinde büyük problemleri bulunan kişilerin dil şartını karşılaması beklenmiyor. Ancak genel çerçevede dil bilgisine sahip olmanız hem sizin hem de ülke için işlemlerin daha kolay olmasına yardımcı olacaktır.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize