Ankara Büyükelçiliği

Ankara Büyükelçiliği

Ankara Büyükelçiliği

Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Almanya’ya seyahat izni alabilmesi için başvurulan kurumdur. Almanya Ankara Büyükelçiliği hem Türk vatandaşlarının hem de Alman vatandaşlarının mağdur olmaması için çalışmaktadır.

Türkiye’de ikamet eden Alman vatandaşlarının evrak işleri yine Ankara Büyükelçiliği aracılığı ile yapılmaktadır

Pasaport İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport yenilemek için Almanya büyükelçiliğine başvurması gerekmektedir. Almanya pasaportunu yenilemek için gerekli evraklar bulunmaktadır.

 1. Eksiksiz ve hatasız biçimde doldurulmuş ve ıslak imza ile imzalanmış başvuru formu
 2. Şimdiye kadar kullanmış olduğunuz ve yenilemek istediğiniz pasaport
 3. Eğer Almanya doğumlu bir Türk vatandaşıysanız, Almanya doğum belgenizi gösteren evrak.
 4. Türkiye’de doğduysanız, uluslararası geçerliliği olan doğum belgesi (nüfus müdürlüğünden alınabilir)
 5. Almanya’da evlendiyseniz, bunu belgeleyecek olan bilgiler ve evraklar
 6. Türkiye’de evlendiyseniz, uluslararası evlilik belgesi. Bu belge de yine nüfus müdürlüklerinden temin edilebilir.
 7. Eğer evlilikten sonra soyadınız değiştiyse bunu gösteren belge.
 8. 2 adet arka fonu beyaz olan ve son 6 ayda çekilmiş olan biyometrik fotoğraf.
 9. Almanya’da ikametinizi sonlandırdığınıza dair almış olduğunuz belge
 10. İkamet izni ya da mavi kart örneği. Çifte vatandaşlar olanlar için ise Türk kimlik belgesi yani nüfus cüzdanı
 11. Eğer sonradan Alman vatandaşı olduysanız, bunu doğrulayan ve geçişinizi gösteren belge
 12. Doğduğunuzdan bu yana tüm bilgilerinizi gösteren, vukuatlı nüfus kayıt belgesi. E devlet üzerinden temin edilebilir
 13. Nüfus müdürlüğünden almanız gereken ikametgah belgesi.
 14. Pasaportunu kaybeden ya da çaldıran kişiler için, emniyet müdürlüğünden alınması gereken giriş çıkış belgesi. Yine bunu alabilmek için kayıp ihbarı yapmış olmanız gerekmektedir.

İstenilen tüm belgelerin orijinali ve fotokopisi bulunmalıdır. Gerekli durumlarda Alman konsolosluğu sizden ek evrak talep edebilmektedir.

Alman Konsolosluğu

Büyük illerde açılan Alman Konsoloslukları ülke içerisinde bulunan Alman vatandaşlarının uluslararası alanda ihtiyacı olan konularda yardım etmektedir. Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin vize başvuruları, pasaport işlemleri veya Alman vatandaşı olup Türkiye’de bulunan kişilerin evlenme ya da boşanma gibi işlemler de konsolosluklar aracılığıyla yapılmaktadır. Alman vatandaşlarının emeklilik işlemlerini yapabildiği kurumlarda Alman Konsolosluğu’dur.

Almanya Vize İçin Gerekli Evraklar

Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin vize dosyalarında bulunması gereken evraklar vize türlerine ve seyahat sürelerine göre değişmektedir. Ancak her vize dosyasında bulunması gereken temel evraklar vardır. Bu evrakların arasında kişilerin pasaportlarının aslı ve fotokopisi, eski Schengen vizelerinin fotokopileri, vize başvuru formları, seyahat amacını açıklayan dilekçe, kimlik fotokopisi, güncel 2 adet biyometrik fotoğraf, seyahat bilgilerini içeren evraklar ve kişilerin mesleklerini belirten evraklar bulunmaktadır.

Aile Birleşimi Almanya Yeni Kanun

Almanya aile birleşimi yapabilmek için gerekli olan evrakların tamamlanması ve prosedürlerin uygulanması gereklidir. Almanya aile birleşimi için gerekli evrak listesi; pasaport, kimlik aslı ve fotokopisi, başvuru formu, biyometrik fotoğraf, uluslararası evlenme kayıt örneği, dilekçe, Almanya’da bulunan eşin ikametgah ve kimlik bilgisi şeklindedir. Ayrıca Almanya A1 seviyesi Almanca yeterlilik belgesi de isteyebilmektedir.

Almanya Vize Erasmus

Erasmus başvuruları D tipi uzun süreli vize türüne girmektedir. Erasmus için ülkeye gelecek olan öğrencilerin başvuruları Ulusal vize kategorisinde değerlendirilmektedir. Erasmus ile ülkeye gitmek isteyen kişilerin konsolosluğa direkt olarak şahsen başvurmaları gerekmektedir. Bu sayede öğrenciler ileriki hayatlarında tekrardan yurtdışına çıkmak istediklerinde bir özgeçmişleri olmaktadır. Bu vizenin sonuçlanma süresi yaklaşık 90 günü bulabilmektedir. Kişilerin Erasmus vizesi başvurusu yaparken gerekli belgelerini eksiksiz bir şekilde toparlamaları gerekmektedir.

Almanya Vize Ücretleri

Almanya’ya gidecek olan kişilerin ödemeleri gereken tutar almak istedikleri vize türüne ve sürelerine göre değişmektedir. Ancak genel olarak vize harç ücreti, başvuru hizmet ücreti ve danışmanlık almak isteyen kişilerin ödemesi gereken tutarla beraber yaklaşık 130 Euro’dur. Ancak D tipi vize almak isteyen kişiler 250 Euro ödemeleri gerekmektedir.

Almanya Vize Tipleri

Almanya vize tipleri C ve D tipi olarak değişim göstermektedir. C tipi vize türü kısa süreli olmakla beraber turistik, ticari, ziyaret vizesi, transit vize, şoför vizesi, öğrenci vizesi, kültürel vize ve kısa süreli eğitim vizelerini kapsamaktadır. D tipi vize ise aile birleşimi vizesi, çalışma vizesi ve Blue Card çalışma vizesini kapsamaktadır.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize