Almanya Vize Randevusu

Almanya Vize Randevusu

Almanya Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Almanya’ya gerçekleştireceği seyahat için vize başvurusu yapmak isteyenler, evraklarının düzenlenmesi ve iletilmesi için kendi ikamet illerinde bulunan ya da bölgelerine en yakındaki visa center ile görüşebilirler.

Başvuru adayları hangi gün ve saatler görüşme sağlanabileceği ve evrak teslim edilebileceği konusunda bu vize merkezlerinden iletişim bilgileri aracılığıyla bilgi alabilirler. Yetkilere çalışma saatleri dahilinde erişim sağlayarak danışmanlık hizmeti almak mümkün olacaktır.

Şayet Konsolosluk yetkilileri sizleri başvuru sürecinde yüz yüze görüşmeye çağıracak olursa, bu durumda ekstra bir randevu almanıza gerek yoktur. Yetkililer sizleri görüşme yapacakları saat ve tarih konusunda net bir şekilde bilgilendireceklerdir.

Ancak tıpkı ulusal vize başvurusu için aldığınız randevu gibi kısa süreli vize için çağırıldığınız istisna görüşme randevusunda da randevunun saatine sadık kalmanız, özenli olmanız, belgelerle paralel ve güncel bilgiler vermeniz büyük önem arz eder. Ayrıca Almanya vizesi başvurusu için birlikte çalıştığınız visa center yetkililerini de durumdan haberdar etmeniz, süreçte güncel bir değişiklik olduğunda bu kuruma da bilgi vermeniz önerilir.

Almanyadan Akraba Daveti

Yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin öncelikli adımları vize başvurularıdır. Bu noktada herkesin bu süreci daha kolay bir hale getirebilmesi için seçenekler vardır. Akraba daveti de bunlardan bir tanesidir. Kişilerin Almanya’da ikamet eden akrabaları tarafından yazılarak ilgili makamlara imzalatılan ve onaylatılan resmi davetlerdir. Bu akraba davetiyelerine sahip olan kişilerin vize başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

Almanya Vize Başvuru Formu

Başvuru formları vize dosyalarında bulunması gereken en temel evraktır. Formlara yetkili konsoloslukların resmi web sitesinden ya da konsolosluklar tarafından yetki verilmiş firmalar aracılığıyla kişiler formlara ulaşabilmektedir. Bu form hem Türkçe hem de Almanca olarak eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Formlar elle değil bilgisayar aracılığıyla yazılmalıdır. Formun çıktısı alınarak şahsen imzalanmalı ve konsolosluklara sunulmalıdır.

Almanyadan Türkiyeye Davetiye Göndermek

Davetiye yolu ile ülke değiştirilmesi vize işlemlerini hızlandıracak bir etmendir. Gidilecek olan ülkede bulunan bir akraba ya da bir eş yoluyla kişiler ülkeye resmi bir davetiye ile çağırılmaktadır. Davetiyeyi yollayan kişilerin o ülkenin vatandaşı olması dahilinde davet eden kişi dilekçe ve pasaportunun fotokopisini de bu davetle beraber makamlara sunmalıdır. Eğer Alman vatandaşı değilse davetiyeyi, yetkili belediyeden onaylattıktan sonra kimlik bilgilerini ve dilekçeyi de ekleyerek yollaması zorunludur.

Almanyaya Akrabaya Gitmek

Almanya’da bulunan bir akrabanın yanına gitmek isteyen kişilerin Almanya Aile Ziyareti vizesine başvurmaları gerekmektedir. Bu vize için başvuru yaparken kişilerin dosyalarını eklemeleri gereken bazı zorunlu evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar güncel olarak çekilmiş biyometrik fotoğraf, kişilerin fotoğrafları, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte kimlik fotokopisi ve vize başvuru formudur.

Antep Almanya Konsolosluğu

Antep’te bulunan konsolosluk, fahri bir konsolosluktur. Fahri konsolosluklar, asıl konsoloslukların yardımcı kolları olarak kabul edilebilir. Ticari işleri düzenli bir şekilde yürütmekle görevlidir. Antep’te bulunan bu konsolosluğun yetki alanı il sınırları ile kısıtlı değildir, çevresinde bulunan Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis bölgelerinde de görevleri üstlenmektedir. Fahri konsolosluklar, vize başvurularını asıl konsolosluklar adına almaktadır.

Aile Ziyareti Vizesi

Almanya’da bulunan bir akrabayı ziyaret etmek için alınan vizedir. Bu vize C türü bir vizedir. Kişilerin en fazla 3 ay süreyle Almanya’da kalması serbesttir. Bu vizeyi alabilmek için resmi web sitesinden form doldurularak, vize türüne ait düzenlenmesi gereken evrakların eksiksiz bir şekilde toparlanması ve Almanya Konsolosluğuna sunulması sonrasında vize başvuru işlemleri başlar.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize