Covid-19 Ve Almanya Vize Başvuruları 1 – ERAYTUR.COM

Covid-19 Ve Almanya Vize Başvuruları

covid 19 vize başvuru süreci

Korona virüs salgınının olumsuz yönde etkilediği sektörlerden biri de kuşkusuz ulaşım sektörü. Özellikle yurt dışına olan uçuşlar hemen hemen durma noktasına geldi. Yurt dışına özel izinler dışında gidiş-geliş yapılması yasakken, vize başvuruları ne durumda? Öğrenciler ve vatandaşlar diğer ülkelere gidebilmek için bu süreçte vize başvurularını nereden ve nasıl yapacaklar? Herkesin kafasında bu ve buna benzer onlarca soru var. Özellikle salgın öncesinde vize başvurusu yapanlar da yine oldukça meraklı. Covid-19 sürecinde vize başvurularında ne gibi değişiklikler var, başvurular için ne gibi belgeler gerekiyor? Sizler için derledik.

Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekenler

Almanya vize başvurusunda normal şartlar altındayken bile Türkiye’ ye karşı oldukça sıkı şartlar altında vize veren bir ülke konumundaydı. Özellikle Covid-19 salgını süresince bu başvuruları tamamen askıya alan ülke, şimdilik başvuruları internet üzerinden yetkilendirilmiş iDATA internet sitesi üzerinden yapıyor. Schengen ve Ulusal olmak üzere iki farklı vadede vize hizmeti sunan Almanya için başvuru sürecinde ihtiyacınız olan gerekli belgeler ise şu şekilde;

  • Pasaport
  • Almanya vize başvuru formu
  • 2 Adet biometrik fotoğraf
  • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
  • Almanya seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri
  • Son 3 aya ait olacak şekilde düzenlenmiş maaş bordrosu.(Islak imzalı, kaşeli)
  • Resmi Gazete İlanı Kopyası
  • Orijinal Faaliyet Belgesi
  • SGK İşe Giriş Belgesi

Covid-19 Ve Almanya Vize Başvuruları

Özellikle bu zorlu süreçlerde birçok ülkenin vize başvurusu konusunu düşünemeyecek kadar meşgul olduklarını ve bir kısmının askıya alındığını söylemiştik. Ülkemizde Almanya ve İtalya için resmi görevlendirilmiş vize başvuru sitesi iDATA olarak biliniyor. Bu üreçte daha güvenilir hizmet verebilmek amacıyla hafta içi çalışma saatlerini 11.00-14.00 arasında güncelleyen internet sitesi için vize başvurularında da çeşitli değişiklikler yapıldı.

İnternet sitesi üzerinden yapılan duyuruya göre, öncelikli vize başvurusu için resmi sıra numarası alınması gerekiyor. Covid-19 salgını geçtikten sonra tekrardan başvuruları incelemeye alacak olan Konsolosluklar, bu süreçte yaptığınız başvuruları sıra numaranıza göre değerlendirmeye alacaktır. Covid-19 süresince oluşan başvuru yığılmasının arasından sıyrılıp öncelikli değerlendirmeye alınmak için vize başvuru sıranızı online hizmet veren internet sitesi üzerinden vakit kaybetmeden gerçekleştirmelisiniz.

almanya-covid-19-uygulamaları

Almanya Covid 19 salgını nedeniyle ülke giriş çıkışlarda denetim uygulamaktadır. Almanya’ya girişte 12 yaşından büyük kişiler için genel olarak yanlarında COVID kanıtı bulundurma zorunluluğu getirilmiştir.

 

Almanya Büyükelçiliği sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Covid-19 Ve Almanya Vize Başvuruları S.S.S

Almanya Giriş Şartları COVID Nedir?

03.03.2023 tarihinden beri, Almanya‘ya girişte 12 yaşından büyük kişiler için genel olarak yanlarında COVID kanıtı bulundurma zorunluluğu getirilmiştir. 12 yaşını geçmiş kişiler, Almanya‘ya giriş esnasında test sonucu veya hastalığı geçirdiklerine dair kanıt ya da aşı belgesi ibraz etmek zorundadır.

Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak 2023 Covid?

Vize başvuruları resmi tatil günleri dışında hizmet göstermektedir. Resmi tatil günleri içerisinde herhangi bir vize başvurusunda bulunması mümkün değildir. Almanya vize başvuruları haftanın belirli gün ve saat dilimleri içerisinde talep ettiğiniz takdirde gerçekleşir. Seyahat planından yaklaşık bir buçuk ay öncesinde vize başvuruları yapılmalıdır. Aksi takdirde konsolosluğun yoğun olduğu döneme ya da vize başvurularının henüz başlamadığı sürece denk gelindiği takdirde seyahat planı aksar.

Almanya Covid 19 Bağlamında Güncel Vize Uygulaması Nedir?

Ülkemizden Almanya’ya seyahatlere ilişkin vize uygulamalarında Covid-19 bağlamında bir kısıtlama bulunmamaktadır. Vize uygulamaları hakkında detaylı bilgiye Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin sayfası üzerinden erişilebilir. 1 Haziran 2023 tarihinden itibaren, Almanya’ya giriş yapacak yolcular için Covid-19 aşı, iyileşme veya test belgesi ibraz etme yükümlülüğü kalkmıştır.