Covid-19 Ve Almanya Vize Başvuruları

Covid-19 Ve Almanya Vize Başvuruları

Korona virüs salgınının olumsuz yönde etkilediği sektörlerden biri de kuşkusuz ulaşım sektörü. Özellikle yurt dışına olan uçuşlar hemen hemen durma noktasına geldi. Yurt dışına özel izinler dışında gidiş-geliş yapılması yasakken, vize başvuruları ne durumda? Öğrenciler ve vatandaşlar diğer ülkelere gidebilmek için bu süreçte vize başvurularını nereden ve nasıl yapacaklar? Herkesin kafasında bu ve buna benzer onlarca soru var. Özellikle salgın öncesinde vize başvurusu yapanlar da yine oldukça meraklı. Covid-19 sürecinde vize başvurularında ne gibi değişiklikler var, başvurular için ne gibi belgeler gerekiyor? Sizler için derledik.

Almanya Vize Başvurusu İçin Gerekenler

Almanya vize başvurusunda normal şartlar altındayken bile Türkiye’ ye karşı oldukça sıkı şartlar altında vize veren bir ülke konumundaydı. Özellikle Covid-19 salgını süresince bu başvuruları tamamen askıya alan ülke, şimdilik başvuruları internet üzerinden yetkilendirilmiş iDATA internet sitesi üzerinden yapıyor. Schengen ve Ulusal olmak üzere iki farklı vadede vize hizmeti sunan Almanya için başvuru sürecinde ihtiyacınız olan gerekli belgeler ise şu şekilde;

  • Pasaport
  • Almanya vize başvuru formu
  • 2 Adet biometrik fotoğraf
  • Seyahat Sağlık Sigortası Poliçesi
  • Almanya seyahatinizde kullanacağınız konaklama bilgileri
  • Son 3 aya ait olacak şekilde düzenlenmiş maaş bordrosu.(Islak imzalı, kaşeli)
  • Resmi Gazete İlanı Kopyası
  • Orijinal Faaliyet Belgesi
  • SGK İşe Giriş Belgesi

Covid-19 Ve Almanya Vize Başvuruları

Özellikle bu zorlu süreçlerde birçok ülkenin vize başvurusu konusunu düşünemeyecek kadar meşgul olduklarını ve bir kısmının askıya alındığını söylemiştik. Ülkemizde Almanya ve İtalya için resmi görevlendirilmiş vize başvuru sitesi iDATA olarak biliniyor. Bu üreçte daha güvenilir hizmet verebilmek amacıyla hafta içi çalışma saatlerini 11.00-14.00 arasında güncelleyen internet sitesi için vize başvurularında da çeşitli değişiklikler yapıldı.

İnternet sitesi üzerinden yapılan duyuruya göre, öncelikli vize başvurusu için resmi sıra numarası alınması gerekiyor. Covid-19 salgını geçtikten sonra tekrardan başvuruları incelemeye alacak olan Konsolosluklar, bu süreçte yaptığınız başvuruları sıra numaranıza göre değerlendirmeye alacaktır. Covid-19 süresince oluşan başvuru yığılmasının arasından sıyrılıp öncelikli değerlendirmeye alınmak için vize başvuru sıranızı online hizmet veren internet sitesi üzerinden vakit kaybetmeden gerçekleştirmelisiniz.

Türkiye'de Yaşıyorum Alman Vatandaşı Olmak İstiyorum

Türkiye’de yaşayan bir vatandaşın Alman vatandaşı olması üzerine Alman Konsolosluğu’na ya da Alman göç idaresine konu ile ilgili başvuru talebinde bulunması gerekir. Başvuru talebi onaylandıktan sonra hem Alman konsolosluğunun hem de Almanya’nın yasal olarak şartları karşılandıktan sonra Alman vatandaşı ile ilgili çeşitli işlemler, kısa bir süreç içerisinde başlatılır.

Türkiyeden Almanyaya Davet Etmek

Almanya’da bulunan herhangi bir yakınınız, Almanya’ya gidebilmeniz için davetiye gönderebilir. Bu davetiye mail yoluyla geldiği gibi tercihan konsolosluk bünyesinde de tarafınıza gelebilir. Konsolosluktan alınan davetiye vize işlemlerinde hazırlanan diğer belgelerle birlikte evrak dosyası içerisinde bulunmalı.

Almanya'da Süresiz Oturum Şartları 2022

Almanya’da süresiz oturum izni şartları içerisinde en az 5 yıldır bir oturum iznine sahip olmanız gerekmektedir. A2 seviyesinde Almanca konuşulabilmeniz önemli bir detaydır. Aynı zamanda kendinizin ya da Almanya’da yaşadığınız ailenizin geçimini bağımsız olarak sağlayabileceğiniz miktarda gelirinizin olması gibi çeşitli etmenler bulunur. Almanya’da süresiz oturum şartları tam anlamı ile karşılanmalı. Aksi takdirde süresiz oturum alınabilmesi mümkün değildir. Şartlar karşılandığı gibi kişisel bilgiler de Almanya Konsolosluğu tarafından onaydan geçmelidir. Böylelikle süresiz oturum izni istenilen doğrultuda alınabilir. 

Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak 2022

Vize başvuruları resmi tatil günleri dışında hizmet göstermektedir. Resmi tatil günleri içerisinde herhangi bir vize başvurusunda bulunması mümkün değildir. Almanya vize başvuruları haftanın belirli gün ve saat dilimleri içerisinde talep ettiğiniz takdirde gerçekleşir. Seyahat planından yaklaşık bir buçuk ay öncesinde vize başvuruları yapılmalıdır. Aksi takdirde konsolosluğun yoğun olduğu döneme ya da vize başvurularının henüz başlamadığı sürece denk gelindiği takdirde seyahat planı aksar.

Almanya Davetiye Süresi

Aile ya da arkadaş ziyareti vize başvurularında gönderilen Almanya davetiye süresi yaklaşık 6 ay kadardır. Buradaki davet mektubunun geçerliliği 6 ay olduğu gibi 6 ay sonrasında gelen davetiye ile birlikte herhangi bir işlemin yapılması mümkün değildir. 

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize