Almanya Vizesi 1 – ERAYTUR.COM

Almanya Vizesi

Almanya vizesi idata

Almanya’ya seyahat edecek vatandaşlarımızın umuma mahsus pasaport sahibi olması halinde alacakları Almanya vizesi, aynı zamanda Schengen Bölgesi için giriş vizesi olarak kabul edilmektedir.

Schengen Bölgesi içerisinde yer alan Almanya’ya giriş hakkı alan başvuru adayları için bu vize ile diğer bölgeye üye ülkelere seyahat de mümkün olmaktadır.

Bu noktada önemli olan vizeyle giriş yapılan ülkenin, vize için başvurulan ülke ile aynı olması ve vize başvurusu dahilinde seyahat edilecek diğer ülkelere dair planlamaların rezervasyon ve biletlerle açıklamasıdır.

Ayrıca alınan vizenin geçerlilik süresi tüm seyahati kapsamakta yani alınan Schengen vizesi ile maksimum 90 gün olabilen konaklama hakkı geçilmemelidir.

Almanya’ya 90 günü aşan sürelerle seyahatte bulunmak isteyenler D sınıfı yani ulusal kapsamlı vize almakla yükümlü olacaklardır. Kısa süreli seyahatler için geçerli olan Schengen vizeleri ise C sınıfına dahil edilmekte, bu vizeler her ne amaçla olursa olsun 90 gün sınırıyla verilmektedir.

Ulusal vize için istenen belgeler ise kısa süreli Almanya vize başvurusu için gerek belgeler ve prosedürlerden farklı olmaktadır. Bu konuda başvuru yapılacak olan visa center yetkilileri detaylı bilgileri sağlamaktadır.

Başvuruların değerlendirilmesinde ve karar varma konusunda Almanya dış temsilcilikleri tek yetkili kurumdur. Visa center çalışanları yalnızca evrakların düzenlenmesinde yardımcı olabilmekte, başvuru dosyanın istenen formatta olup olmadığını teyit etmekte ancak karar sürecinde fikir beyan edememektedir. Bu sebeple başvuruların şahsi olarak Almanya Başkonsolosluğuna, Almanya Büyükelçiliğine ya da Almanya Konsolosluklarına yapılması mümkün olsa da herhangi bir aksi durumla karşılaşmamak adına genelde kısa süreli vizelerde visa center aracılığıyla başvurular yapılmaktadır. Bu şekilde hem süreç çok daha hızlı ve pratik olmakta hem de Almanya vize reddi durumuna dair riskler azaltılmaktadır. Ancak uzun süreli izinlerde yani ulusal vizelerde başvuruların direkt olarak Almanya Başkonsolosluğuna, Büyükelçiliğine ya da Konsolosluklarına yapılması zorunludur.

Kişilerin vize merkezlerine dosyalarını sunmaları için seyahat gününden önceki son 1 ay içerisinde işlemlerini başlatmış olmaları önerilir. Her ne kadar temsilcilik yetkililerinin bu konuda kesin bir açıklaması olmasa da evraklarda olabilecek hata ya da eksikleri telafi edebilmek adına seyahatten 1 ay öncesinde Almanya vize başvuru işlemlerinin tamamlanmış olması tavsiye edilmektedir. Eğer kişi Almanya oturum izni gibi bir uzun süreli vize kapsamında başvurusunu yapacaksa, bahsedilen bu süre 3 ay olarak önerilir.

Almanya’yı ziyaret etmek isteyen, bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk olarak Almanya vizesi almaları gerekmektedir. Eğer başka bir ülkeye ziyaret esnasında alınmış güncel bir Schengen vizesi varsa, ekstradan Alman Schengen vizesi için başvurmaya gerek yoktur.

Schengen vizesi sınırsız bir seyahat hakkı tanımamaktadır. Schengen vizesi ile yalnızca 90 gün dolaşım hakkın tanınmıştır. Daha uzun süre Almanya’da kalmak isteyenler Almanya Ulusal Vizesine başvurmak durumundadırlar.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen vizesi adını 1995’te yürürlüğe girmiş olan Schengen Sözleşmesi’nden almıştır. Sözleşmeye göre, sözleşmeye imza atan ülkeler arasında 90 günü aşmayacak biçimde serbestçe seyahat etme hakkı tanınacaktır. Sözleşmede toplam 26 ülkenin imzası bulunmaktadır. Bu ülkeler Almanya, Avusturya, Çekya, İsviçre, Norveç, Yunanistan, İzlanda, Slovenya, Slovakya, Polonya, Portekiz, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Liechtenstein, Macaristan, İtalya, Hollanda, İspanya, Fransa, İsveç, Finlandiya, Estonya, Danimarka ve Belçika’dır.

Schengen vizesi sahibi olan kişiler 90 gün boyunca bu ülkelere aynı vizeyi kullanarak giriş yapma şansına sahiptirler. Ancak bu ülkelere seyahate mutlaka vizenin alınmış olduğu ülkeden başlanması gerekmektedir.

YouTube video

Almanya Vizesi Kaça Ayrılır?

Almanya vizesi seyahat amaçlarına göre farklı şekilde ayrılmıştır. Bu nedenle seyahat amacını belirleyip, buna göre vize başvuruşu yapmak büyük önem taşır.

  1. Almanya Vizesi C Tipi Vize

Bu vize Almanya’yı kısa süreliğine ziyaret etmek isteyen kişilerin almış olduğu vize çeşididir. Genel olarak turistik geziler ya da eğitim sebebiyle yapılan ziyaretler için alınır.

  1. Almanya D Tipi Vize

90 gün ve üzeri bir zamanda konaklamak isteyen kişiler Almanya D Tipi Vizeye başvurmalıdırlar. Genellikle Erasmus için gelen öğrencilerin başvurmuş olduğu vize tipidir.

  1. Almanya Transit Vizesi

Almanya üzerinden aktarmalı olarak başka bir ülkeye seyahat edecek olan kişilerin alması gereken vize tipidir.

Almanya vizesi ücretleri kategorilerine göre farklılık göstermektedir. Almanya vize fiyatları her sene Alman konsolosluğu tarafından belirlenir.

almanya-vizesi-bilgi

Almanya kısa süreli ve uzun süreli vize türlerine vize başvuru merkezleri üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Almanya Vizesi Merak edilenler

Schengen Vize Ücreti 2023 Ne Kadar?

Schengen vizesi almak isteyenler sorunun cevabı sürekli aranmaktadır. Schengen vize ücreti 2023 yılında 60 Euro’dan 80 Euro’ya çıkartılmıştır. Eğer vize alınacaklar arasında 6-12 yaş varsa ücret 40 Euro’dur. Yanınızdaki çocuk 0-6 yaş arasında ise ücrete tabii değildir.

Almanya Vize Ücreti + İdata Koordinasyon Ücreti

Almanya için vize alacaklar için önemli bir sorudur. Eğer 12 yaşından büyükseniz 80 Euro ödersiniz. Eğer yanınızda 6-12 yaş arasında bir birey varsa 40 Euro ödersiniz. 0-6 yaş için her şey ücretsizdir.

Almanya Vize Ücreti 2023 Nasıl Ödenir?

Bu soru Almanya’ya gitmek isteyenlerin merak edeceği bir sorudur. Ödemeniz gereken tutar 80 Euro’dur. Aldığınız ek hizmetleri de tutara dahil edebilirsiniz. Bu toplamı isterseniz nakit isterseniz kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Almanya Vize Ücretleri Ne Kadardır?

Bu soru Almanya’ya gideceklerin cevabını merak ettiği sorulardandır.  Almanya’ya gidiş için vize ücreti ve hizmet bedeli olarak 12 yaş üstünden 80 Euro alınmaktadır. 6-12 yaş arası bu ücret 40 Euro’ya inmektedir.

Almanya Vize Ücreti Öğrenci Nasıl Ödenir?

Bu soru öğrenci olup yurt dışına çıkmak isteyenlerin kafasını kurcalamaktadır. Almanya’ya gidebilmek için vize ücreti ve hizmet bedeli ödemelisiniz. Bu ücreti nakit olarak veya Türkiye’de geçerli olan kredi kartları ile ödeyebilirsiniz.

Pasaport Vize Ücretleri 2023 Ne Kadar?

Yurt dışına çıkmak isteyenlerin sorabileceği sorulardandır. Ücret süreye göre artmaktadır. 6 ay için 170 TL, 1 yıl için 148 TL, 2 yıl için 405 TL… olarak artar. Değişmeyen defter ücretidir 133,50 olarak tahsil edilir. Vize bedeli ile birlikte ödemelisiniz.

Aile Birleşimi Vizesi Bekleyenler 2023 Yılında Daha Ne Kadar Beklerler?

Almanya aile birleşimi vizeleri korona virüs sebebi ile askıya alınmıştı. Alman Konsoloslukları da artık aile birleşim vizelerini ailelere ulaştırmaya başladılar. Bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak süre sürekli değişebilir. Sabırlı olmanızda fayda var.

Almanya Aile Birleşimi Vize Bekleyenler 2023’de Ne Yapmalı?

 Sorusu aile vizesi için başvuru aşamasında olanların sorduğu sorudur. Eğer ki başvurunuzu başarı ile tamamladıysanız hiçbir şey yapmanıza gerek yok yapmanız gereken tek şey sürecin işlemesi için zaman vermektir. Şu sıralar Covid-19 önlemleri nedeni ile işlemler yavaşlamıştır.

Almanya Aile Birleşimi Yeni Yasa Nedir?

Soru aile birleşim vizesi alacaklar tarafından sorulmaktadır. Aile birleşimi için çıkarılan yeni yasa da Almanya’da yaşama hakkı elde eden kişilerin ailelerine vize alma, Almanya’da yaşama gibi başvurularında bazı kolaylıklar sağlamaktadır.

 

 

Almanya Vizesi S.S.S

 

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

• Almanya kısa süreli vize başvuruları Almanya dış temsilciliklerinin yetkilendirdiği yetkili vize başvuru merkezleri üzerinden yapılabilmektedir. • Almanya uzun süreli vize başvuruları ise vize başvuru sahibi tarafından bizzat Alman dış temsilciliklerine yapılır. Vize başvuruları için mutlaka randevu alınmalıdır.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vize başvuru işlemi tamamlandıktan sonra Almanya vize başvurularının sonuçlanma süresi genelde 5 iş günüdür. Bu süre bazı durumlarda 15 günü bulabilir.

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Almanya vizesi alabilmek için temel evraklar şunlardır: Pasaport Kimlik belgesi renkli fotokopisi 2 adet biyometrik fotoğraf Otel-ulaşım rezervasyonları Eski Schengen vizelerinin fotokopileri Nüfus kayıt örneği Almanya vize başvuru formu Almanya vize başvuru dilekçesi Banka hesap özeti Gelir belgeleri Seyahat sigortası Bunların dışında vize başvuru sahibinin mesleğine ve seyahat amacına göre ek belgeler gerekmektedir.

Almanya Vizesi Kaç TL?

2023 Yılı İçin Belirlenmiş Almanya Vize Ücretleri ✅ Turistik Vize Ücretleri 80 Euro ✅ Ticari Vize Ücretleri 80 Euro ✅ Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro ✅ Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro