İzmir Başkonsolosluğu

İzmir Başkonsolosluğu 1 – ERAYTUR.COM

Almanya vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya başkonsolosluklarından vize işlemlerini başlatmaları gerekmektedir. İzmir başkonsolosluğu da bu işlemi yapan bir konsolosluktur. İzmir başkonsolosluğu ayrıca, Türkiye’de ikamet eden Alman vatandaşlarının pasaport v.b. gibi işlemlerini yürütmekle görevlidir.

İzmir Başkonsolosluğu Görev Alanı

 Başkonsolosluklar farklı görev alanlarına ayrılmıştır. İzmir başkonsolosluğu sadece İzmir’de çevre illerde de faaliyet yürütmektedir. İzmir başkonsolosluğunun görev alanları Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Burdur, Denizli, Isparta, İzmir, Kütahya, Manisa, Muğla ve  Uşak illeridir.

Vize Başvuruları

 Kısa süreli Almanya vize başvuruları, başkonsolosluklar aracılığıyla yapılmaktadır. Eğitim, seyahat, iş seyahati v.b. gibi kısa süreli seyahatlerde Alman başkonsolosluklarına başvurulmalıdır. Daha uzun süreli vize isteyen (oturma vizesi gibi) kişiler şahsen Alman Büyükelçiliği üzerinden başvurularını gerçekleştirmelidirler.

Vize başvurusu için ilk etap vize başvuru formunu doğru doldurmaktan geçer. Vize başvuruları esnasında sizden çeşitli evraklar talep edilecektir. Bu evraklardaki bilgilerle, başvuru formunda doldurmuş olduğunuz bilgilerin tamamen uyuşması gereklidir. Aksi takdirde vize başvurunuz reddedilebilir.

Vize başvuru formunda seyahatinizin amacı ve kişisel bilgileriniz gibi bilgiler yer almaktadır. Başvuru formları Almanca olarak hazırlanmalıdır. Vize başvuru formunda en önemli noktalardan bir tanesi de imzalardır. Başvuru formunda kesinlikle ıslak imza bulunması gereklidir.

Vize başvuruları esnasında sizden bazı evraklar talep edilecektir. Bu evraklardan birisi pasaporttur. Pasaportun güncel olması ve iki sayfasının boş olması gerekmektedir. Vize işlemleri esnasında pasaport bölümünüze bilgiler girileceğinden boş sayfa kesinlikle olmalıdır.

Biyometrik fotoğraf da istenilen şeyler arasındadır. Biyometrik fotoğrafınız net şekilde çekilmiş olmalıdır. Yüzünüzü herhangi bir biçimde kapatacak olan aksesuara yer verilmemelidir. Aksi takdirde vize başvurunuz geçersiz olacaktır.

Nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgah, tam vukuatlı nüfus örneği gibi belgeler vize başvurusu esnsında temin edilmesi gereken belgelerdir.

Almanya Transit Vize İstiyor Mu 2021

Gerçekleştireceğiniz seyahatinizde Almanya ülkesini kullanmanız gerekiyor ise transit vize almanız gerekir. Transit vize almaktan muaf olan kişiler; Schengen vizesi olan kişiler ve hususi, hizmet ya da diplomatik pasaport türüne sahip olan kişilerdir.

Davetiye Almanya Vize

Almanya davetiye ile vize veren ülkelerden biridir. Bunun için kişilerin Almanya’da ikamet den tanıdığı tarafından gerekli şartları karşılayan davetiye alması ve bu davetiyeyi evraklarının arasına eklemesi gerekir. Davetiye ile vize almak isteyen kişiler aile ve arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Almanyadan Davetiye Gönderme Şartları

Almanya’dan Türkiye’de bulunan bir vatandaşa davetiye gönderilmek isteniyorsa öncelikle davetiye gönderilecek kişinin kimlik bilgileri, seyahat nedeni, kişi ile olan yakınlık, seyahat tarihleri, konaklama yeri gibi bilgileri içeren bir davetiye hazırlanmalıdır. Bu davetiye pasaport fotokopisi ile ibraz edilir.

Türkiye'den Almanya'ya Misafir Getirmek

Türkiye’den Almanya’ya misafir getirmek isteyen kişiler öncelikle beklenen şartlarda davetiye hazırlamalıdır. Davetiye Almanya’da belediye tarafından onaylanmış olmalıdır. Türkiye’de bulunan kişi davetiye ile vize başvurusunda bulunarak Almanya’ya gelebilir.

Almanya Vize Covid

Covid 19 döneminde Almanya vize işlemleri için yalnızca acil olarak görülen eğitim, tedavi ya da çalışma gibi vizelerin başvurularını kabul ederek değerlendiriyordu. Günümüzde ise iki doz Almanya tarafından kabul edilen bir aşı ile aşı olmuş herkes dilediği vizeyi alabilir.

Yorum Yap

Call Now ButtonAcil Vize