Almanya Vize Evrakları

Almanya vizesi evrakları nelerdir?

Almanya Vizesi Evrakları 2022

Almanya’ya turist olarak gitmek isteyen vatandaşların Schengen vize kategorisi içerisinde olan Almanya Turist Vizesi‘ne başvurmaları gerekmektedir. Başvuruda konaklama bilgileri, seyahat süresi ve mesleki durum gibi kriterler önem arz etmektedir.


Bulunduğunuz bölgedeki Alman konsolosluğu vasıtasıyla yapacağınız başvuru sonrasında başvurunuzun uygun bulunması durumunda 90 güne kadar Almanya Turistik Vizesi almaya hak kazanabilmektesiniz. Ayrıca başvurunun kabulü durumunda Schengen vizesi de alınmış olacağından 25’ten fazla Avrupa ülkesini de ziyaret edebilirsiniz.

 
Almanya’ya turist veya kısa süreli gitmek için turist vizesi alınması gerekiyor.


Almanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Alman Konsolosluklarına turist vizesi için başvuru yapacak olanların aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir:

  • Vize Başvuru Dilekçesi
  • Seyahat Belgesi
  • Mesleki Belgeler
  • Gelir Belgeleri
  • Konaklama & Rezervasyon Evrakları
  • Geri Dönüş Yapılacağına Dair Evraklar
  • Muvafakat-name(başvuru yapacak kişi 18 yaşından küçük ise)

Yukarıdaki belge ve evrakların eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanarak başvuru yapılması başvurunun onaylanma olasılığını artırmaktadır. Ayrıca vize alma konusunda yardımcı olan firmalarla çalışmak da prosedürlerin daha doğru yapılmasını sağlayarak kabul oranını yükseltmektedir.

almanya-vize-evrak-bilgi
Almanya vize evrakları uzman danışmanlar gözetiminde hazırlanmalı ve eksiksiz, hatasız bir şekilde vize başvuru dosyası oluşturulmalıdır.

 

Almanya vize evrakları 2022 sayfasından en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Almanya İstek Mektubu

Almanya’ya gidiş için vize almak isteyen kişilerin vize alım sonuçlarını arttıran bir durumdur. Almanya’da bulunan akrabasını, arkadaşını ya da ailesini ziyarete giden kişiler için yazılan ve onaylatılan resmi bir evrak görevi görmektedir. Almanya’da geçici ya da kalıcı bir şekilde ikamet eden kişiler tarafından yazılmaktadır. Bu mektuplar yetkili belediyelere imzalatıldıktan sonra kişilere gönderilerek vize başvuru dosyalarına eklenmesi gerekmektedir.

Alman Konsolosluğu Belge Tasdik Randevu

Vize alım sürecinde bir adımda gerekli olan belgelerin toparlanmasından sonra bu belgelerin tasdik edilme sürecidir. Bu süreci başlatmak adına kişilerin randevu alması gerekmektedir. İnternet üzerinden belirli adımlar izlenerek kişilerin şehirlerinde bulunan yetkili konsolosluklardan bu randevular alınmaktadır. Kişilerin seyahat tarihinden evvel bu sürecin tamamlanması kişilerin lehine olacaktır.

Almanya Vize Evrakları 2022

Vize başvuru evrakları vizenin türüne göre değişim göstermekle beraber, her başvuru formunda olması gereken temel evraklar bulunmaktadır. Bunlar; kişilerin pasaportları, başvuru formları, güncel çekilmiş olan biyometrik fotoğraf, sağlık sigortaları, mesleki evraklar ve seyahat ile ilgili evraklardır.

Almanyadan Davetiye İçin Ne Gerekli

Tanıdıklar vasıtasıyla yazılan davet mektupları, vize başvurusu yapan kişinin vize sürecini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Almanya’da geçici ya da kalıcı olarak ikamet izni bulunan kişinin hazırladığı bu mektupta kişinin kendi bilgisi, adına hazırlanan kişinin bilgileri, yakınlık derecesi gibi önemli bilgilerin yer alması gerekmektedir. Belgeler hazırlandıktan sonra Almanya’da bulunan belediyeler tarafından onaylatılması gerekmektedir. Bu belgeler onay almasından sonra resmi evrak görevi görmektedir.

Almanya Vize Randevu

Almanya vize başvuruları için yetkili vize başvuru merkezi İDATA vize ofislerinden randevu almalısınız. Randevu tarihinde vize başvuru evraklarınızı eksiksiz ve hatasız olarak yanınızda getirmelisiniz.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya vize başvuru işlemleri 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurularınızı bu tarihi dikkate alarak önceden yapmalısınız. Bu süre başvurulan vize türüne göre ve konsolosluk yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

Almanya Vize Ücreti 2022

Almanya kısa süreli vize türlerinde Almanya Konsolosluğu vize harcı 80 Euro’dur, bu ücretin yanı sıra vize başvuru sahiplerinden 40 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli tahsil edilmektedir.