Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Almanya Vizesi Nasıl Alınır?

Vizeye başvurma sürecinde en önemli husus başvuranın dokümanları olmakta, bu dokümanların tam listesi için visa center web sitelerinin ilgili sayfaları incelenerek ya da merkezin çalışanlarına danışarak bilgi almak mümkündür. Almanya turist vizesi için gerekli evraklar vize merkezlerinin desteği ve danışmanlık hizmeti ile düzenlenebilir, çıktılar alınabilir, eksik evrak varsa teslim öncesinde öğrenilerek ret riski azaltılabilir.

Evrakların kişinin maddi durumuna, statüsüne, mesleğine, seyahat amacına, süresine, amacına ya da beraberinde seyahat edeceği kişilere dair pek çok evrak temin etmesi gerekeceği bir süreçten bahsetmekteyiz. Bu evrakların belirli kriterler çerçevesinde düzenlenmesi, en basitinden örnek olarak bazı belgelerin kopyası ya da çıktısı kabul edilirken, bazılarının orijinali yetkililere verilmelidir. Belgeler konusunda doğru bilgi almak, kriterlere uygun şekilde belgeleri düzenlemek Konsolosluk yetkililerinin yapacağı kapsamlı değerlendirme içinde oldukça büyük yer tutar.

Almanya vizesi almak için size dair tüm bilgiler bu evraklar aracılığıyla sunulmuş olacağından, evrakların sizin güncel bilgilerinizi göstermesi zorunlu tutulur. Tüm bu bilgiler dahilinde evrak dosyasının önemi anlaşılabilmekte, visa center sorularınız ve destek ihtiyacınız için yanınızda olsa da sizin de aynı hassasiyetle yaklaşmanız beklenmektedir.

Evrakların düzenlenerek teslim edilmesinden sonra başvuru sahibi için bekleyiş süreci başlar ancak Konsolosluk yetkililerin gerekli gördüğü hallerde ek belge talep etme ya da kişiyi şahsi görüşmeye çağırma yetkisi olduğu unutulmamalıdır. Bu durumda yine visa center ile iletişime geçilmeli, bu durum hakkında bilgi alınmadır.

Konsolosluk yetkililerinin başvuru değerlendirme sürecinde sizi şahsi görüşmeye çağırması halinde, size yine Konsolosluk yetkilileri tarafından randevu tarih ve saatiniz belirtilecektir. Bu durumda sizin ek bir randevu almanıza gerek yoktur ancak size belirtilen randevuya sadık kalmanız sürecin olumlu sonuçlanması bakımından büyük önem arz edecektir.

Almanya Vizesi 2022

Almanya bir Schengen ülkesidir. Bu sebeple vize başvurusu yapacak olan kişilerin, seyahat amacına hangi Schengen vize türü uygunsa ona başvurmaları gerekmektedir. Almanya vizesini almak, bordo pasaportlu kişilere zorunlu bir durum iken, resmi pasaporta sahip olan kişilerin 6 ay içerisinde 3 ayı aşmaması durumunda vizeden muaf olma hakları bulunmaktadır. Vize başvurusu yapan kişilerin vize türlerine göre belirlenen gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde toparlamaları büyük öneme sahiptir.

Almanya Misafir Daveti

Almanya’da bulunan bir akraba ya da eş tarafından başka bir ülkede bulunan kişiler davetiye yolu ile ülkeye çağırılabilmektedir. Bu davetiye resmi bir evraktır, vize başvuru dosyasına eklenmesi halinde vize sonuçlarının olumlu bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olabilmektedir. Bu davetle ülkeye giden kişiler en fazla 3 ay boyunca Almanya’da konaklayabilmektedir. Ancak herhangi bir iş kurma veya işe girme hakları bulunmamaktadır.

Türkiyeden İstek Yapmak İcin Ne Lazim

Türkiye’de bulunan bir kişinin, başka bir ülkeye gidebilmesini sağlayan etkenlerden bir tanesi davet mektubudur. Bu mektubun içerisinde dilekçeyi yazan kişinin yaşadığı bölge ve dilekçe yazım tarihi; adına yazılan kişinin adı soyadı, doğum tarihi, Türkiye’de bulunduğu bölgenin adresi ve kişinin şahsi telefon numarası, işi ve bu işte sahip olduğu ünvanı son olarak Türk vatandaşlığını kanıtlayan evrakların da bu dilekçede belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca kişiler arasındaki bağın açık bir dille ifade edilmesi zorunludur.

Almanya Ya Davetiye İle Gitmek

Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin vize alma süreçlerini hızlandıracak bir etmen ülkeye davetiye ile çağırılmaktır. Almanya’da bulunan tanıdıkları tarafından hazırlanmış ve yetkili merciler tarafından onaylanmış bir belge ile ülkeye çağırılan kişiler bu belgeyi dosyalarına eklemek zorundadır. Aksi takdirde belgenin bir geçerliliği olmayacaktır. Davetiye yoluyla ülkeye giden kişiler en fazla 3 ay sonra kendi ülkelerine dönmelidir.

Almanya Erasmus Vize Ücreti

Erasmus vasıtasıyla Almanya’ya gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize tipi Ulusal Vize’dir. Almanya’ya gidecek olan öğrencinin konsolosluğa şahsen başvurması zorunludur. Başvuracak olan öğrencilerin konsolosluklara yapmaları gereken tutar ise 60€ ile 80€ arasında değişim gösterebilmektedir.

Bursa Alman Konsolosluğu

Bursa’da bulunan bu konsolosluk fahri bir konsolosluktur. Yalnızca Bursa ili içerisinde değil Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Eskişehir gibi çevre illerde de görev yapabilmektedir. Fahri konsoloslukların asıl amacı iki ülke arasında bulunan ticaret ilişkisini düzenlemektir. Vize başvurularını asıl konsolosluklar adına toplamaktadır. Karar yetkisi bulunmamaktadır. Almanya’ya gidecek olan kişilerin ülkede kısa süre bulunması dahilinde işlemlerini fahri konsolosluktan gerçekleştirebilmektedir.

Give a Comment

Call Now ButtonAcil Vize