Konsolosluk resmi sitesi değildir. Resmi Web Sitesi: www.tuerkei.diplo.de

 
Consultation For Federal Republic Of Germany
Consultation For Federal Republic Of Germany
Consultation For Federal Republic Of Germany
Consultation For Federal Republic Of Germany
Previous
Next

Almanya Vize Başvurusu

Almanya, Avrupa Birliği vize anlaşmaları gereğince “Schengen Alanı“nın parçası olduğundan Türkiye’nin dahil olduğu pek çok ülke üzerinden Almanya’ya doğrudan pasaport ile vizesiz giriş imkanı bulunmamaktadır.

 
Almanya vizesi için başvurular ilgili ülkenin diplomatik yetkili konsoloslukları üzerinden yapılmaktadır.

Almanya Vizesi Başvuru Türleri Nelerdir?

Almanya vizesi almak isteyen vatandaşlar için çeşitli vize başvuru türleri mevcuttur. Bunların en önemlileri:

  • Turist Vizesi
  • Aile Ziyareti Vizesi
  • Öğrenci Vizesi
  • Çalışma İzni Vizesi

Almanya Vize Türleri

Vize alma sebebine uygun olarak seçilecek vize başvurusu türü ve istenilen belgelerin eksiksiz doldurulması başvurunun kabulünü artıran en önemli etkenlerdendir. Turist Vizesi Almanya’ya turist olarak kısa zamanlı gidecek olan kişileri kapsarken, Aile Ziyareti Vizesi yine turist vizesine benzemekle birlikte ancak Almanya içerisinde akrabası bulunanların alabileceği vize türüdür. Öğrenciliği sebebiyle Almanya’da bulunan bir okulu kazanmış olan kişilerin başvurabileceği Öğrenci Vizesi ve Almanya’da çalışmak üzere gerekli koşulları sağlayan kişilerin başvuru yapabileceği Çalışma İzni Vizesi de mevcuttur. Tüm vize türleri için başvurular ilgili ülkenin konsolosluklarına bizzat veya randevu usulü ile yapılmaktadır. Vize başvurusunun kabulü veya reddi de bu ülkelerin diplomatik haklarından olmakla birlikte 2015 yılına ait yayınlanan istatistiki verilere göre Türkiye’den kabul edilmeyen Schengen Vizesi başvurularının oranı sadece %3.9’dur.

Almanya Vizesi Başvuru Ücreti ve Vize Süresi Ne Kadardır?

Almanya vizesi ücreti ve başvuru süresi, başvuru yapılacak vize türü ve başvuru işlemlerine göre değişmektedir. Bununla birlikte profesyonel bir şirket ile çalışılması işlemlerin daha hızlı ve kolay halledilmesine yardımcı olmakla birlikte prosedürlerin gerektiği gibi işlemesi dolayısıyla kabul oranını artırmaktadır. Vize başvurusu kabul edilen kişiler Schengen Vizesi‘nin geçerli olduğu tüm ülkelerde maksimum 90 güne kadar konaklayabilmektedirler. 90 günden daha fazla konaklama izni almak isteyenlerin ise Almanya Ulusal Vizesi‘ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir